Content area
Full Text
KODEKS WYBORCZY. WSTÇ PNA OCENA RED. KRZYSZTOF SKOTNICKI WYDAWNICTWO SEJMOWE, WARSZAWA 2011
Kodeks wyborczy. Wstç pna ocena wydany pod redakcjy Krzysztofa Skotnickiego ukazal siç nakladem Wydawnictwa Sejmowego w 2011 ro-ku. Monografí a stanowi analizç nowych rozwiyzañ przyjç tych przez uchwalony 5 stycznia 2011 roku Kodeks wyborczyl. Analiza ta, jak stano-wi sam tytul publikacji, przeprowadzona jest w oparciu o tekst kodeksu, odwolujyc siç jednoczesnie do analogicznych uregulowañ istniejycych wczesniej. Zgodnie z zalozeniem, publikacja nie obejmuje wiç c zakresu i sposobu realizacji nowych rozwiyzañ przyjç tych przez kodeks wyborczy. Problemy poruszone w Kodeksie staly siç w duzej mierze przedmiotem wyroku Trybunalu Konstytucyjnego Κ 9/11 z dnia 20 lipca 2011 roku2.
Ksiyzka prezentuje wybrane zagadnienia dotyczyce prawa wyborczego i historii powstania kodeksu ujç te w poszczegó lne jej rozdzialy. Obejmujy one tematykç Przebiegu prac nad kodeksem wyborczym (Krzysztof Skotnicki), Nowych procedur: glosowania korespondencyjnego i przez pelnomocnika (Jaroslaw Zbieranek), Prawnej regulacji komitetó w wy-borczych w kodeksie wyborczym (Jaroslaw Szymanek), Form i granic kampanii wyborczych wedlug kodeksu wyborczego (Anna Rakowska), Administracji wyborczej w polskim kodeksie wyborczym (Andrzej So-kola), Problematyki zglaszania kandydató w w swietle kodeksu wybor-czego (Grzegorz Kryszeñ), Parytetu plci w kodeksie wyborczym (Marek Chmaj), Stwierdzenia waznosci wyboró w parlamentarnych i prezy-denckich na gruncie kodeksu wyborczego (Lukasz Buczkowski), Finan- sowania kampanii wyborczej w polskich wyborach parlamentarnych na mocy kodeksu wyborczego (Piotr Uziç blo) oraz Zasady ró wnosci wybo-ró w w odniesieniu do Senatu w kodeksie wyborczym (Konrad Skladkow-ski).
Przebieg prac nad kodeksem zostal w interesujqcy sposó b przedsta-wiony przez Krzysztofa Skotnickiego. Zwraca on uwagç na problemy, ? jakimi borykali siç twó rcy kodeksu, nie tylko o charakterze meryto-rycznym, ale takze dotyczqcymi warstwy technicznej prac. Ró zny zakres zaangazowania i rozumienia regulowanych zagadnieñ w trakcie prac nad kodeksem w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy-Kodeks wyborczy-wplynql na ich efektywnosc oraz ostateczny wynik. Wydaje siç, ze sposó b przygotowania ustawy w pewnym momen-cie nabral duzego tempa, przez co niektó re ? rozwiqzañ przyjç te zostaly w sposó b nie do koñ ca dopracowany, co skutkowalo, przede wszystkim, koniecznosciq. nowelizacji kodeksu oraz orzeczeniem Trybunalu o niekon-stytucyjnosci czç sci przyjç tych rozwiqzañ. Autor wskazuje na przyczyny mankamentó w kodeksu. Pierwszq. ? nich jest wadliwe pierwotne zalozenie. Przyjç to bowiem, ze kodeks ma stanowic kompilacjç istniejqcych ustaw wyborczych, co bez wqtpienia, jak podkresla...