Full Text

Turn on search term navigation

Copyright International Institute of Political Science, Masaryk University Spring/Summer 2014

Abstract

V první kapitole je popsána Charakteristika a vymezení neplatnÿch hlasú. Pozornost je zde vénována i moznému vlivu vzrústající role vefejnÿch iniciativ v Ceské republice vyzÿvajicich ke vhození neplatného hlasú jako svébytné formy politického protesta. Následující kapitola vysvétluje teoretické vymezení faktorú, které mohou ovlivnit vznik neplatnÿch hlasú. Postupné jsou pfedstaveny koncepty jako teorie voleb druhého fádu, kdy v tomto druhu voleb dochází opakované k vétsímu procentu odevzdanÿch neplatnÿch hlasú. Dále pak to jsou socioekonomické proménné, jejichz rúzná mira s jakou se vyskytují, má opét vliv na vÿskyt téchto hlasú. V analytické cásti vÿzkumu probíhá testování stanovenÿch vÿzkumnÿch otázek pomocí regresních modelú, které jsou posléze interpretovány. Zjisfujeme zde jednak míru vlivu socioekonomickÿch promënnÿch na celkovÿ podil neplatnÿch hlasü ve volbách do zastupitelstva Olomouckého kraje a také vliv soubëhu senátních a krajskÿch voleb na podil neplatnÿch hlasü. Obsahem analytické cásti je téz hodnoceni, které poukazuje na hlavní pfíciny odevzdávání neplatnÿch hlasü v tomto kraji. V závéru práce dochází k souhrnu ziskanÿch informad z celkového vÿzkumu a zjisténí, které testované nezávisle proménné mají nejvétsí vliv na vÿskyt neplatnÿch hlasü, a dochází také ke konecnému zodpovézeni vÿzkumnÿch otâzek.

Nutné je ale dodat, ze prílisná pozornost není tomuto jevu vénována ani v jinÿch cástech svéta, coz müzeme povazovat za jeden z deficitû soucasné politologie. V dobé, kdy je v zavedenÿch demokraciích pokles düvéry v politiky casto doprovázen i nizsí volební úcastí, nenalezneme mnoho dalsích jevü, které by si zaslouzily tak velkou pozornost jako právé neplatné hlasy. Vyvstává zde vsak otázka, do jaké míry jsou neplatné hlasy pouze düsledkem pochybení volicü a nakolik se jedná o vyjádrení nespokojenosti se soucasnÿmi politickÿmi elitami? Na dülezitosti pridává tématu i nárüst podílu neplatnÿch hlasü v posledních krajskÿch volbách. Podíl neplatnÿch hlasü tehdy pfesahoval pet procent, coz je mnozství hlasü rovnající se velikosti hypotetického uskupeni, které by bylo schopné proniknout do krajskÿch zastupitelstev. Vétsina zahranicních vÿzkumü, které se zabÿvaji neplatnÿmi hlasy, se zaméfuje pfedevsím na zpüsob hlasování a podobu hlasovadch lístkü. Vesmés tak ovérují, do jaké míry je neplatné hlasování zpüsobeno slozitostí volebního lístku, respektive pouzíváním hlasovacího zafízení. Vzhledem k tomu, ze v Cesku se hlasovací lístky dostávají separátné a není zde aplikován jinÿ zpüsob volby nez vhození vyplnéného volebního lístku do umy (napf. korespondencní hlasování), není vétsina zahranicních pfístupü aplikovatelná na volby v CR.

2. Predpokládáme, ze úroveñ vzdélání obyvatel, mérená podílem obyvatel se ZS a VS vzdéláním vykazuje lineámí vztah s podílem neplatnÿch hlasü. Jeden z prúkopníkú vÿzkumu neplatnÿch hlasü, americkÿ politolog Rodney L. Mott povazoval právé úroveñ vzdélání, resp. gramotnost (a s tím související inteligenci) za jeden z klicovÿch faktorú proto, aby volic vhodil lístek správné (Mott 1926: 875). Není ale rozhodnë jedinÿm, kdo hájí zmínénou tezi. Timothy J. Power a James C. Garand docházejí pñ vÿzkumu neplatnÿch hlasü v zemích Latinské Ameriky k zàvëru, ze gramotnost müzeme povazovat za relativnë vÿznamnÿ faktor ovlivñující podíl neplatnÿch hlasü. Obecnë lze rid, ze v zemích s vyssí gramotností je procento neplatnÿch hlasü nizsi (Garand a Power 2007: 439). V CR je gramotnost témër 100%, avsak vÿzkum müzeme prevést na nase pomëry takovÿm zpúsobem, ze do naseho vÿzkumu zahrneme promënnou úroveñ vzdélání. V oblastech, kde je vyssí podíl obeanù pouze se základním vzdéláním, by mélo bÿt procento neplatnÿch hlasü vyssí, a naopak, kde je vice lidí s ukoncenÿm vysokoskolskÿm vzdéláním, tarn by mélo bÿt zaznamenáno ménë neplatnÿch hlasü. Vyssí vzdélání souvisí s umírnénéjsím politickÿm presvédeením a s mensím sklonem vyjadrovat svúj protest napr. právé vhozením neplatného hlasu.

Details

Title
Omyl, nebo úmysl? Analýza neplatných hlasu v olomouckém kraji1
Author
Kudrnác, Ales; Lysek, Jakub; Rejman, Daniel
Pages
214-236
Publication year
2014
Publication date
Spring/Summer 2014
Publisher
International Institute of Political Science, Masaryk University
ISSN
12132691
e-ISSN
12127817
Source type
Scholarly Journal
Language of publication
Czech
ProQuest document ID
1625604579
Copyright
Copyright International Institute of Political Science, Masaryk University Spring/Summer 2014