ZUZANA PROFANTOVA: Zili sme v socializme II. Helena. (Biografickÿ prístup v etnológii kazdodennosti) Etnologicky ústav SAV, Bratislava 2015 247 s., obrazová príloha.
V období po vyznamnych spolocensko-politickych zmenách, ktoré sa udiali v roku 1989, sa v slovenskej vede otvoril slobodny vyskumny a publikacny priestor, umozñujúci obrátit' bádatelskú pozornost na témy dokumentujúce spôsob zivota spolocnosti v období socializmu. Záujem o tento úsek povojnovych dejín Ceskoslovenska podnietil predovsetkym bádatelov na poli spolocenskovednom.
Ak nahliadneme do historiografie jednotlivych vednych odborov (histórie, sociológie, etnológie, psychológie, politológie, ba aj ekonómie a dalsích), j ednoznacne prevládajú práce s akcentom na dlhodobo "tabuizované" témy, reflektujúce udalosti niekolko desatrocí, tak povediac "nevypovedané" a "cakajúce na moznost publikovania". Postupne sa tematika rozsírila aj o problémy vyplyvajúce z procesu transformácie spolocnosti.
Uz bezprostredne po tejto závaznej ruptúre v spolocnosti koncom 20. storocia sa ukázalo, ze aj bádatelská societa na poli etnológie disponovala uz mnozstvom poznatkov z terénu, ktoré ako keby uz len cakali na príhodny cas na spracovanie a publikovanie. Svedcí o tom nielen pocetnost publikovanych príspevkov, zborníkov, monografií, vedeckych podujatí na domácej i medzinárodnej úrovni. Bola to i pôda pre publikovanie rôznych tém, ktoré sa v priebehu casu akoby keby vzájomne dopíñali a súcasne inspirovali reflektovat casom "odlozené" témy. Ziada sa tiez konstatovat, ze etnológia bola na realizáciu vyskumov kazdodennosti a spôsobu zivota v období socializmu uz z predoslych vyskumov viacerych tém metodicky pripravená. Svedcia o tom mnohé publikované práce opierajúce sa o metódu oral history a biograficky etnologicky vyskum. Aj to iste dalo podnet pristúpit k rieseniu nového okruhu problematiky na pôde Ústavu etnológie, a to zo zorného uhla interdisciplinárnej spolupráce. Prvym rozsiahlejsím vysledkom bola v roku 2005 vydaná dvojdielna publikácia Malé dejiny velkych udalostí v Cesko-Slovensku po roku 1948, 1968, 19891., II., ktorú spoluiniciovala a redigovala Zuzana Profantová.
Ako sa casom ukázalo, nadsenie a zápal pre tému Z. Profantovú neopustilo a v spolupráci so sirsím okruhom bádatelov (aj z inych odborov) sa "zrodili" zborníky (ako vysledky grantovych úloh), tematicky dôsledne nadväzujúce na klúcové obdobia socializmu (2007, 2009 a 2012).[ Pri koncipovaní zamerania publikácií mala editorka a autorka na pamäti dólezitú skúsenost, ze "vypovede pamätníkov bádatelovi umozñujú uchopit a zachytit mnohotvárnost ludskej skúsenosti, ktorú dokumenty a archívne materiály neposkytujú."2 Súcasne vsak mala na zreteli, ze zivotopisné údaje zachytávajú historické dianie v danej dobe a s ním aj osobnú skúsenost jednotlivca, ktorá je so sociálnou realitou prepojená. Toto konstatovanie je v odbornej terminológii zauzívané ako "skúsenostno-historická dimenzia."
Úsilie Z. Profantovej materiálovo a tematicky "kompletizovat" obraz kazdodennosti v socializme inspirovalo mnohych etnológov pristúpit k takto orientovanému vyskumu aj mimo SAV. Zaujalo aj pedagógov a studentov pri zadávaní a koncipovaní pocetnych diplomovych a doktorandskych prác.
Posledny publikacny vystup z tejto problematiky, ktory sa volá Zili sme v socializme II. Helena (Biograficky prístup v etnológii kazdodennosti), patrí tiez k dlhodobému bádatelskému projektu Z. Profantovej. Zaujme dôsledne aplikovanou biografickou metódou na základe naratívneho interview jednej osoby pocas stacionárneho vyskumu vo vybranej rurálnej lokalite Slovenska.
Realizácia projektu a vyskumu je scasti inspirovaná americkymi antropológmi v case hospodárskej krízy zaciatkom 20. storocia. Realizácia vyskumu sa uskutocnila aj na základe v Slovenskom rozhlase iniciovanej vyzvy spoluobcanom - seniorom pod rovnomennym názvom "zili sme v socializme", ako aj na internete vytvorenej stránke.3
Záujemcovia ochotní prispieí boli informovaní aj o návode, ako aj o spôsobe písania zivotopisu. Odborny vyber a spracovanie jednej so získanych biografií patrilo do gescie autorky projektu. Publikácia prezentuje 173-stranovy text o zivote konkrétnej respondentky, ktorej meno, ako aj d'alsie osoby v jej spomienkach sú v zmysle etiky kódexu etnologického vyskumu anonymizované.
Napriek tomu, ze vysledkom j e komplexná dokumentácia zivota jednej osoby - citujúc slová respondentky - "od narodenia v kapitalizme, skolské roky, mladosí a stredny vek v socializme a tretí vek opät' v kapitalizme" (s. 74), je predlozeny text svedectvom a interpretáciou priebehu zivota, dokumentujúci sociálnu a politickú realitu troch spolocenskych a politickych systémov.
Prínos publikácie Z. Profantovej mozno vyjadrit ako "viacrozmerny". Z hladiska vedeckého prezentuje vysledok dlhorocného systematického záujmu autorky, ktorá prostredníctvom aplikácie biografickej metódy pri vyskume zhromazdila bohaty sumár poznatkov. Tie zasa dovolili sformulovat a sprostredkovat urcité reálie symptomatické pre spôsob zivota a kazdodennost v období socializmu. Pritom si autorka pri spracovaní textu nenárokuje vyslovit akékolvek zovseobecnenia . Tak ako to sama v práci respektuje a v sprievodnom texte uvádza, "je to jeden uhol pohladu na zivot v období socializmu" (s. 12).
Publikácia spracovaním nie j e adresovaná len okruhu bádatel'skej obce, ale svojím clenením na dve casti - Zili sme v socializme II. - Biogmficky prístup v etnológii kaZdodennosti - sprístupñuje terminologické i metodologické vysledky stúdia problematiky a v casti Helena. Zila som v socializme priblizuje na pozadí konkrétnych udalostí kazdodennosti zivota jedinca v socializme (napr. o nástupe socializmu po februárovom prevrate 1948, zdruzstevñovanie, socializmus v moj om zivote, zivot po prevrate v roku 1989 a dalsie).
Pre studentov etnológie a kultúrnej antropológie bude zaiste nielen zaujímavé, ale aj prínosné vnímat' reálie z oblasti sociálnej, materiálnej a symbolickej kultúry v interpretácii priameho "úcastníka minulosti" (paholci a tovarichári, struktúra stavby sedliackeho domu v prvej polovici 20. storocia, Pieseñ práce vystriedala Otce nás, svadobny deñ - cirkevny sobás a dalsie).
Nadpisy - názvy jednotlivych castí rozprávania sú vysledkom analyzy získaného materiálu, ktory autorka s pevnym zámerom etnológa prezentovala v kontexte struktúry kultúry a spôsobu zivota v rurálnom prostredí.
Ak mala Z. Profantová za ciel' prispiet' k "pravdivejsiemu a s odstupom casu aj slobodnejsiemu zmapovaniu ci interpretácii zivota v socializme" (s. 10), tak mozno konstatovat, ze sa to aj tymto "opusom" na rovnaké obdobie zameranych publikácií do velkej miery podarilo. A ak má vo svojom archíve d'alsie údaje, zaiste bude prínosné sprístupnit ich aj publikacne.
1 Profantová, Z. (Ed.) (2007). Malé dejiny velkych udalostíIII. Naratívna kazdodennostv kontexte sociálno-historickej retrospektívy; Profantová Z. (Ed.) (2009). Hodnota zmeny - zmena hodnoty. Demarkacny rok 1989; Profantová, Z. (Ed.) (2012). Zili sme v socializme I: Kapitoly z etnológie kazdodennosti.
2 Profantová, Z. (2015). Zili sme v socializmeII. Helena: Biograficky prístup v etnológii kazdodennosti, Bratislava: Ústav etnológie SAV, s. 12.
3 www.socializmus.webs.com.
MAGDALÉNA PARÍKOVÁ, Katedra etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre
You have requested "on-the-fly" machine translation of selected content from our databases. This functionality is provided solely for your convenience and is in no way intended to replace human translation. Show full disclaimer
Neither ProQuest nor its licensors make any representations or warranties with respect to the translations. The translations are automatically generated "AS IS" and "AS AVAILABLE" and are not retained in our systems. PROQUEST AND ITS LICENSORS SPECIFICALLY DISCLAIM ANY AND ALL EXPRESS OR IMPLIED WARRANTIES, INCLUDING WITHOUT LIMITATION, ANY WARRANTIES FOR AVAILABILITY, ACCURACY, TIMELINESS, COMPLETENESS, NON-INFRINGMENT, MERCHANTABILITY OR FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. Your use of the translations is subject to all use restrictions contained in your Electronic Products License Agreement and by using the translation functionality you agree to forgo any and all claims against ProQuest or its licensors for your use of the translation functionality and any output derived there from. Hide full disclaimer
Copyright Slovak Academy of Sciences, Institute of Ethnology 2016
Abstract
Napriek tomu, ze vysledkom j e komplexná dokumentácia zivota jednej osoby - citujúc slová respondentky - "od narodenia v kapitalizme, skolské roky, mladosí a stredny vek v socializme a tretí vek opät' v kapitalizme" (s. 74), je predlozeny text svedectvom a interpretáciou priebehu zivota, dokumentujúci sociálnu a politickú realitu troch spolocenskych a politickych systémov. Publikácia spracovaním nie j e adresovaná len okruhu bádatel'skej obce, ale svojím clenením na dve casti - Zili sme v socializme II. - Zila som v socializme priblizuje na pozadí konkrétnych udalostí kazdodennosti zivota jedinca v socializme (napr. o nástupe socializmu po februárovom prevrate 1948, zdruzstevñovanie, socializmus v moj om zivote, zivot po prevrate v roku 1989 a dalsie).
You have requested "on-the-fly" machine translation of selected content from our databases. This functionality is provided solely for your convenience and is in no way intended to replace human translation. Show full disclaimer
Neither ProQuest nor its licensors make any representations or warranties with respect to the translations. The translations are automatically generated "AS IS" and "AS AVAILABLE" and are not retained in our systems. PROQUEST AND ITS LICENSORS SPECIFICALLY DISCLAIM ANY AND ALL EXPRESS OR IMPLIED WARRANTIES, INCLUDING WITHOUT LIMITATION, ANY WARRANTIES FOR AVAILABILITY, ACCURACY, TIMELINESS, COMPLETENESS, NON-INFRINGMENT, MERCHANTABILITY OR FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. Your use of the translations is subject to all use restrictions contained in your Electronic Products License Agreement and by using the translation functionality you agree to forgo any and all claims against ProQuest or its licensors for your use of the translation functionality and any output derived there from. Hide full disclaimer