Content area
Full Text
Abstract
Virtual reality, principles of function and practical application is analyzed in this article. Historically, virtual reality has been with humanity since the invention of cinema and has been perfected so far for being a valuable instrument utilized by companies and industry. We can reach the VR by fooling our senses - more senses being tricked means more intensive immersion to another reality. The article is based on science magazine and book research, concerning virtual reality.
Key words: Virtual Reality, technology, application of VR
Abstrakt
V tomto článku je rozebrána virtuální realita, princip její funkce, praktické použití. Virtuální realita je z historického pohledu s lidstvem od vzniku filmu a nyní je zdokonalena do té formy, která má prakticky významné využití i v podnikovém prostředí a průmyslu. Virtuální reality můžeme dosáhnout pomocí ošálení smyslů - čím více smyslů ošálíme, tím silnější je pocit bytí v jiné realitě. Článek je sestaven na základě rešerší časopisových článků a knih, zabývající se virtuální realitou.
Klíčová slova: Virtuální realita, technologie, aplikace VR
Úvod
Virtuální realita (zkráceně VR, někdy označována jako virtuální prostředí) je označení pro uměle stvořenou skutečnost. Při rozboru slova realita zjistíme, že realita je tvořena lidskou myslí a lidskými smysly (Burdea, 2003). Tyto dva faktory jsou na sobě vázané. Bez smyslů, které jí napoví o okolním bytí, může být mysl vědoma jen sebe sama. Mysl může být oklamána nebo ohnuta pomocí psychologických (hypnóza, snění, placebo efekt, politické ovlivnění) nebo chemických prostředků (drogy, alkohol, kofein, cukry). Zahrávání si se samotnou myslí je velmi rizikové a při dlouhodobém vystavení mnohdy zdraví nebezpečné, neboť mysl je definující součást každého jednotlivce. Pokud klameme smysly, můžeme dosáhnout žádaných výsledků bez nežádoucích dlouhotrvajících efektů. Typickým příkladem je kouzelnictví. Kouzelník spoléhá u obecenstva na oklamání smyslů, a to nejčastěji zraku a sluchu. Poté provede předem nacvičené číslo, kdy „klame" diváka, který je svědkem něčeho, co je logikou považováno za nemožné. Na obdobném principu pracují optické iluze, kdy i na papíře, na kterém je nakreslen dvojrozměrný obrázek, můžeme uvidět trojrozměrný předmět z jistého úhlu, nebo při jisté úpravě vidění (soustředěné „šilhání" očima).
Virtuální realita je počítačově zpracovaná simulace v reálném čase s trojrozměrnými modely, kombinovaná se zobrazovací technikou, která uživatele ponoří do virtuální reality a dá mu pocit jiné skutečnosti.
Historie
Virtuální realita může být...