Content area
Full Text
SŁOWO WSTĘPNE
Nie trzeba być ani znawcą tematów związanych wyborami, ani szczególnie wnikliwym obserwatorem życia politycznego by stwierdzić, że o wyniku wyborów w dużej mierze przesądzają działania podejmowane przez kandydatów startujących w tych wyborach oraz przez podmioty prowadzące na ich rzecz działania promocyjne w okresie poprzedzającym wybory. Osoby interesujące się procesami wyborczymi, czy zajmujące się ich badaniem, potwierdzając te spostrzeżenia, stwierdziłyby prawdopodobnie, że na wynik wyborów stanowiących skomplikowany, uregulowany przepisami prawa proces, istotny wpływ odgrywa wiele, najczęściej skoordynowanych, działań o różnym charakterze, prowadzonych w różnych formach w czasie kampanii wyborczej, do których w szczególności zaliczyć należy działania agitacyjne. To te działania polegają bowiem na publicznym nakłanianiu lub zachęcaniu do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu.
Zasadność tych spostrzeżeń potwierdzają chociażby wyniki ostatnich wyborów prezydenckich w Polsce, w których kandydat mało rozpoznawalny, nieznany szerszemu gronu wyborców jeszcze na kilka miesięcy przed wyborami, dzięki dobrze przygotowanej i sprawnie przeprowadzonej kampanii wyborczej odniósł w tych wyborach zwycięstwo. Skuteczna kampania wyborcza, nakierowana na odpowiednie nastroje społeczne, przesądziła także o wyniku wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Podobnie wyglądała sytuacja w przypadku kampanii przed referendum dotyczącym Brexitu w Anglii. Tu również sukces osiągnięty przez zwolenników opuszczenia przez to państwo Unii Europejskiej przypisuje się nie tyle świadomej decyzji osób biorących udział w referendum, co właśnie efektywnej kampanii referendalnej, dopasowanej do bieżących obaw Brytyjczyków1.
Niewątpliwie więc kampania wyborcza/referendalna, podejmowane w jej trakcie działania i stosowane techniki są nie tylko ważnym elementem kształtującym polityczną, a przez to także prawną rzeczywistość, ale również interesującym przedmiotem badań i analiz w wielu dziedzinach nauki.
Powszechnie uznaje się, że sposoby i formy prowadzenia kampanii są różnorodne, że podmioty ją przygotowujące stosują najróżniejsze techniki agitacji opracowywane przez wyspecjalizowane agencje marketingowe, czy specjalistów z tej dziedziny, że na przestrzeni lat zmieniają się formy prowadzenia agitacji wyborczej, że następuje dynamiczny rozwój metod i środków jej prowadzenia. Czy jednak na pewno tezy te znajdują swoje uzasadnienie? Czy może sytuacja wygląda po prostu tak, że wraz z upływem czasu, wraz ze zmieniającą się otaczającą nas rzeczywistością, zdecydowanie zmieniała się i zmienia jakość materiałów wykorzystywanych w kampaniach wyborczych, co wynika po prostu z postępu cywilizacyjnego, z rozwoju mediów cyfrowych, z rewolucji w zakresie obrazu i dźwięku, z możliwości stosowania do ich wytworzenia nowoczesnych technik drukarskich, laserowych, multimedialnych itp....