Content area
Full Text
Povzetek. Besedilo želi predvsem poudariti neizogibne varnostne vidike avtonomnih plovil v prihodnje, ko bodo ta plovila že nekaj let v uporabi. Predstavljene težave s povezavami in konektorji so prisotne na vseh sodobnih ladjah, požarna varnost bo na plovilih brez posadke dobila nove razsežnosti. Posadka bo na bodočih avtonomnih plovilih še vedno potrebna.
Ključne besede: avtonomna plovila, učinkoviti ladijski pogoni, požarna varnost, zmanjšanje ladijske posadke
One of the major issues of the shipping companies of how to reduce their operating costs has been solved in few ways. Firstly, the engine manufacturers have developed an efficient system for controlling the large exhaust valve and injecting fuel into cylinders. The system which is quite complex, is supported by many sensors that measure the performance of each cylinder in real time. The result is a 30% lower fuel consumption at a lower and middle RPM. Secondary, the shipping companies have minimized crew costs by reducing the number of ships personnel to the minimum level still enabling vessel safe operation.
Keywords: unmanned ships, efficient marine diesel propulsion, fire safety, reduction of the crew costs
1 Uvod
Glede na avtorjeve izkušnje na vzdrževalnih oddelkih različnih vrst povsem neavtonomnih ladij trgovske mornarice bo izbira vrste pogona avtonomnih plovil nedvomno določala njihovo zanesljivost. V primerih, ko sistem ladje ne bo deloval v okvirih želenih režimov, bodo morale biti funkcije plovila dovolj redundantne.
Vizija plovila brez posadke je usmerjena v večjo varnost, boljšo energetsko učinkovitost in posledično v manjše stroške obratovanja plovila. V današnjem času pretežni del ladjedelniške industrije, z ladijskimi arhitekti na čelu, kljub navidezni preživetosti še vedno ohranja dizelski pogon z velikimi počasnimi dvotaktnimi dizelskimi motorji, hkrati pa iščejo rešitve z nadomestnimi pogoni. Proizvajalci opremljajo nove izvedenke dizelskih motorjev predvsem z najsodobnejšo elektroniko in krmilji, ki zmanjšujejo izpuste trdnih delcev, ali pa se odločajo kar za električne pogone, ki so se v regulacijskih sistemih velikih ladij zelo izkazali.
2STOPNJE AVTONOMNOSTI PLOVIL
Tveganja in nevarnosti, ki jih prinašajo nove tehnologije, so podrejene strogim okoljevarstvenim in varnostnim standardom, za kar skrbi krovna organizacija international Maritime Organization [1], ki po priporočilih klasifikacijskih zavodov [2] oblikuje mednarodne konvencije, ki so za pomorski promet odločujoče in zelo stroge.[3]
Terminologija, ki se uporablja za opis stopnje avtonomnosti plovila, sega od stopnje AL-0, ki pomeni še popolnoma ročno...