Content area
Full text
REZIME
Ovaj rad ima namjeru prikazati kljucne karakteristike direktnih stranih investicija i njihovu vaznost za gospodarstvo jedne zemlje. U slucaju direktnih stranih investicija, i strani investitor i zemlja domacin nastoje maksimizirati vlastitu korist. Medutim, obje strane se suocavaju za nizom rizika i problema koji predstavljaju veliku prepreku ostvarivanju njihovih zamisli. Konacan ishod cjelokupnog procesa izravnih inozemnih ulaganja ovisi prvenstveno o stupnju razvoja domace ekonomije i sposobnosti domace vlade da na najbolji moguci nacin iskoristi pogodnosti direktnih stranih investicija. Tranzicijskim zemljama, u koje spada i Bosna i Hercegovina, za uspjesan i odrziv razvoj su neophodne strane investiere, buduci da te zemlje oskudijevaju sa kapitalom. Da bi se privukli strani ulagaci, potrebno je ustanoviti povoljnu investicionu klimu i efikasno upotrebljavati bogat asortiman mjera poticaja koje stoje na raspolaganju vladama zemalja. Ovaj rad pokazuje da u BiH jos uvijek nije kreirano stimulativno ozracje za strane ulagace i kao posljedicu toga imamo primjetno zaostajanje BiH za susjedima, negativne ucinke na ekonomski razvoj BiH, nedovoljnu iskoristenost vlastitih ekonomskih potencijala i pad zivotnog standarda gradana.
Kljuíne rijeíi: direktne strane investicije, multinacionalne kompanije, investiciona klima, rizik, Bosna i Hercegovina
JEL klasifikacija: F000, F200, F210, F230
1.UVOD
Direktne strane investiere (eng. foreign direct investment-FDI) predstavljaju mectunarodno kretanje dugorocnog kapitala koje je motivirano stjecanjem profita, ali i prava vlasnistva, kontrole i upravljanja nad poslovnim subjektom u inozemstvu. Opcenito se smatra da je 10% vlasnistva nad poslovnim subjektom dovoljno za stjecanje tog prava. "Izravne inozemne investicije predstavljaju mectunarodno kretanje dugorocnog kapitala koje je podlozno uvjetima kontrole koje postavlja zemlja koja investirà svoj kapital i ogranicenjima koju uvodi zemlja u koju se investirà."2 Glavni nositelji FDI su multinacionalne kompanije (MNC). To su kompanije koje planiraju, organiziraju, provode i kontroliraju svoje poslovne aktivnosti na podrucju vise zemalja. Dañas u svijetu upravo te kompanije predstavljaju najpoznatije, najvece i najuspjesnije gospodarske Subjekte.
2. MOTIVI DAVATELJA I PRIMATELJA DIREKTNIH STRANIH INVESTICIJA
Prilikom poduzimanja FDI, obje strane u torn procesu nastoje zadovoljiti vlastite interese. Profit je osnovni faktor koji pokrece strane investitore, pod kojima prvenstveno podrazumijevamo MNC, na aktivnosti FDI. Zemlja primatelj FDI pokusava ostvariti sto je moguce pozitivnije efekte na svoju ekonomiju od dolaska FDI.
2.1. Motivi davatelja direktnih stranih investicija
Osnovni motiv stranih ulaganje jeste ostvarivanje profita. "Drugo pitanje je pitanje faktora koji omogucavaju da multinacionalna kompanija...