It appears you don't have support to open PDFs in this web browser. To view this file, Open with your PDF reader
Abstract
Wprowadzenie:
Wyniki badań ostatnich dziesięcioleci wykazują wzrost zachorowalności na chorobę psychiczną, jaką jest depresja. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że zaburzenie to dotyka ok. 264 mln ludzi na całym świecie i w ciągu najbliższych 20 lat stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym. W przebiegu tej choroby znaczenie ma wiele czynników i mechanizmów, a jednym z nich może być niedobór witaminy D.
Cel pracy:
Celem pracy był przegląd aktualnej literatury analizującej wpływ niedoboru witaminy D na występowanie objawów depresji oraz możliwości zastosowania jej suplementacji jako jednej z metod leczenia.
Metody przeglądu:
Systematycznego przeglądu badań, opublikowanych od 1 stycznia 2015 do 31 stycznia 2021 roku, dokonano na podstawie przeszukiwania bibliograficznych baz danych takich jak: PubMed oraz Elsevier. Użyto następujących słów kluczowych i ich kombinacji: witamina D, 25-hydroksy-witamina D, depresja, zaburzenia psychiczne, suplementacja witaminą D.
Wyniki:
Badania naukowe dostarczają dowodów na związek pomiędzy niedoborem 25(OH)D w surowicy krwi a zwiększonym ryzykiem wystąpienia depresji bądź nasilenia jej objawów wśród ludzi w różnym wieku. Badacze podkreślają istotną rolę suplementacji witaminą D3 – witamina ta może być stosowana w celu zmniejszenia nasilenia symptomów tego zaburzenia psychicznego lub jako środek wzmacniający leczenie farmakologiczne.
Podsumowanie:
Istnieje potrzeba dalszych badań, w szczególności randomizowanych, które będą w bardziej wiarygodny sposób wyjaśniać znaczenie witaminy D w przebiegu depresji oraz przedstawiać jej kliniczne zastosowanie w leczeniu tej choroby. Miałoby to znaczące korzyści nie tylko dla pojedynczych osób, ale również dla ogółu populacji, przyczyniając się do poprawy zdrowia w społeczeństwie.