Content area
Full text
KATARÍNA POPELKOVÁ a kol.: Čo je sviatok v 21. storočí na Slovensku? Etnologické štúdie 21, Bratislava, Ústav etnológie SAV 2014, 320 s.
Publikácia autorského kolektívu Zuzany Beňuškovej, Moniky Vrzgulovej, Juraj a Zaj onca a editorky Kataríny Popelkovej, vedúcej projektu VEGA Rituálne správanie ako strategický nástroj skupinovej identifikácie. Sociálne a kultúrne kontexty súčasných sviatkov na Slovensku (riešenom v rokoch 2011 - 2014), sa sústredila na témy, ktoré sú vysoko aktuálne v odbornom i verejnom diskurze. Už dlhodobejšie sa pociťovala potreba priniesť poznatky o súčasných rituálnych praktikách a odpovedať na prosté, no v žiadnom prípade nie jednoduché otázky: čo rozumejú súčasní obyvatelia Slovenska pod sviatkom? Ako sviatkujú? Aké úlohy zohrávajú súčasné sviatky? Čo sa môžeme dozvedieť prostredníctvom sviatkov o spoločnosti na Slovensku?
Obsiahla publikácia je logicky štruktúrovaná, skladá sa z Úvodu, štyroch kapitol a Záveru, ktorý j e v slovenskom, nemeckom i anglickom jazyku. Kniha má farebné i čiernobiele fotografie, vizuálne dopĺňajúce informácie o popisovaných sviatkoch, a obligátne prílohy: zoznam prameňov, menný, vecný i územný register a stručné portréty autoriek i autora.
V Úvode Katarína Popelková jasne vysvetlila ciele projektu. Riešitelia skúmali sviatky ako sociálne javy a chceli zistiť ich reakcie na premeny spoločnosti v konkrétnom historickom čase a priestore. Popri známych a dlhodobo slávených príležitostiach obrátili pozornosť i na nové sviatky. Oceňujem, že K. Popelková podrobne uviedla teoretické a metodologické východiská projektu a ozrejmila základné pojmy - sviatok, rituál, ritualizácia, - s ktorými sa v publikácii pracuje. Ďalej upozornila na nárast sviatkov v posledných desaťročiach. Ukazuje sa, že ľudia (možno i v rozpore s očakávaniami niektorých sociálnych prognóz) naďalej vyhľadávajú možnosti oslavovať. Zároveň konštatovala, že počet sviatkov síce rastie, no tento jav je sprevádzaný nárastom ich individuálneho chápania. Mohli by sme usúdiť, že sa v tom prejavuje jeden z procesov modernizácie - individualizácia. Samozrejme, ani individualizáciu, ani iné modernizačné procesy, si nemôžeme predstavovať ako lineárne a evolučné premeny, pretože môžu obsahovať aj rekurentné (návratné) a komplementárne procesy (Martin, 1999). To je jeden z aspektov, ktorý do budúcnosti otvára bohaté možnosti pre výskum premien sviatkov. Ako dokladajú výsledky riešiteľského tímu, rituálne aktivity do veľkej miery ovplyvnila transformácia po roku 1989, nové ekonomické a sociálne podmienky. Nezanedbateľný vplyv na ne mal i prudký nárast informačných zdrojov s bohatou ponukou, ako sviatkovať. A práve v období, keď obyvatelia majú...