Content area
Full Text
Abstract
In recent years the development of electronics and mechatronics has been noticeable and incorporation of most advanced technologies derived from studies in the area of civil engineering has made it possible to automate and robotize earthwork machines. Earthworks prevent every extensive construction works and in fact they form the basis for the success of the whole construction. That means, the more accurate they will be implemented, the more you will save money and time. The greater the quality of execution of earthworks contribute most modern methods of machine control for the implementation of earthworks based automation and robotics. The aim of this paper is to present the latest technologies that can be applied in the field of earthwork processes and analyze their possibilities of application in our conditions.
Key words: automatization, earthwork, machines
Abstrakt
Vdake neustálemu vývoju v oblasti elektroniky a mechatroniky v posledných rokoch a takisto vdaka rozsiahlym stúdiám, ktoré boli spracované v oblasti zemných procesov je dnes mozné automatizovat a robotizovat stroje pre zemné práce. Zemné práce predchádzajú vsetkým rozsiahlejsím stavebným dielam a v podstate tvoria základ úspechu celej stavby. To znamená, cím presnejsie budú prevedené, tím viac sa usetrí financných prostriedkov a casu. K väcsej kvalite prevedenia zemných prác prispievajú najmodernejsie metódy riadenia strojov pre realizáciu zemných prác na báze automatizácie a robotizácie. Cielom tohto príspevku je predstavit najnovsie technológie, ktoré je mozné uplatnit v oblasti zemných procesov a analyzovat ich mozné nasadenie v nasich podmienkach.
Klúcové slová: automatizácia, zemné práce, mechanizácia
Úvod
Rozvoj zemných prác je zákonite spätý a podmienený podielom mechanizácie stavebného procesu. Pri realizácii zemných prác sa casto stretávame s problémom presnosti prevedenia týchto prác. Jednou z mozností zvysovania presnosti týchto prác je ich automatizácia, ktorá eliminuje ludský faktor a pri efektívnej realizácii môze zvýsit produktivitu az o 50 az 200%. Automatizovaným riadením a determinovanou presnostou a lokalizáciou stavebného stroja dochádza k optimalizácii vyuzitia energie hnacieho motora stroja pri kazdom rezime jeho zatazenia, cím dochádza k poklesu strojohodín. Výsledok je znízenie spotreby pohonných hmôt, predlzovanie zivotnosti stroja a v neposlednom rade znizovanie vlastných nákladov spojená s úsporou materiálu a pracovných síl. K tomu slúzi progresívna technika a technológia, ktorá sa uplatnuje najmä pri navigácii stavebných strojov a to najmä pri automatickom sledovaní polohy stroja, automatickom riadení...