Content area
Full Text
Ebben a cikkben bemutatjuk az MTA KRTK KTI munkaero-piaci elorejelzo rendszerének nagy léptéku szerkezetét, a szerkezet kialakítása során követett fobb elveket. Ismertetjük a hazai gyakorlatban egyedülállóan összetett és széles köru adatrendszert, amelyen a becslést és az elorejelzést elvégeztük. Röviden kitérünk az ágazati GDP elorejelzésére, a modell keresleti és kínálati oldalának muködésére, valamint a kereslet és kínálat közötti eltérések dinamikájának vizsgálatára. Journal of Economic Literature (JEL) kód: J210, J230, C530.
A gyorsuló technológiai és gazdasági változásokkal együtt a munkaadók által megkövetelt tudás és az egyes szakmák iránti kereslet is átalakul. A változó lehetõségek közötti eligazodáshoz a munkavállalók több országban külsõ segítséget kapnak. Egy rosszul meghozott szakmaválasztási vagy pályamódosítási döntés - a képzés és az átképzés hosszú átfutási ideje miatt - azzal a veszéllyel jár, hogy az egyén hosszú idõre kizárja magát a munkapiacról. A munkakereslet változásának idõbeli felismerése azonban csak akkor lehetséges, ha a munkavállalók hozzájuthatnak a megbízható, legalább középtávon is érvényes információkhoz, amelyek segítik õket a munkapiaci lehetõségek közötti választásban. A munkavállalók és a munkaadók maguk is gyûjtenek munkapiaci információkat a jövõre vonatkozóan, de ezt csak korlátozott adatforrásból vagy aránytalanul nagy költségek árán tudják megvalósítani. Velük szemben az állam abban a kitüntetett szerepben van, hogy képes olyan adatokat gyûjteni és feldolgozni, amelyek más szereplõk számára nem elérhetõk.
Az állam a közjót úgy tudja elõmozdítani, hogy a gazdaság szereplõit megfelelõ, az egyéni szereplõk elõrejelzéseinél részletesebb és minden érdekelt által ingyenesen hozzáférhetõ információval látja el. A munkakínálat és a munkakereslet tökéletlen illeszkedésébõl fakadó strukturális munkanélküliség költsége lényegesen nagyobb, mint az e mögött meghúzódó információhiány felszámolásának költsége. Ezt felismerve, az elmúlt másfél-két évtizedben a fejlett országok döntõ többségében olyan munkapiaci elorejelzési rendszereket hoztak létre - teljesen vagy részben állami segédlettel -, amelyek szakmákra és egyéb munkapiaci jellemzokre lebontva jelzik elore a munkakínálat és kereslet alakulását.
A nemzetközi gyakorlathoz hasonló elorejelzési rendszer létrehozása 2009-ben - foként az Európai Szociális Alap finanszírozásával, a TÁMO P-program keretében - az MTA KRTK KTI fejlesztésében kezdodött meg. A rendszer a munkapiac keresleti és kínálati oldalának várható változásait jelzi elore, és errol információkat nyújt a munkapiac szereploinek.
A kutatás résztvevoi létrehoztak egy több részbol álló modellkeretet és egy ehhez kapcsolódó adatbankot, amihez kiegészíto kutatásokat végeztek. Ez az írás azokról a szempontokról szól, amelyeket a modellkeret szerkezetének, önálló egységet alkotó részeinek, úgynevezett moduljainak és...