Content area
Full Text
(Streszczenie)
Potrzeby mieszkaniowe maja wymiar powszechny i dotycza wszystkich obywateli w calym okresie zycia ludzi. Dla gospodarstwa domowego posiadanie mieszkania stanowi podstawowe i istotne wyzwanie konsumpcyjne. Mieszkanie jest jednoczesnie dobrem podstawowym i dobrem obiektywnie zaliczanym do dóbr najdrozszych. Nieruchomosc zaspokaja okreslone potrzeby, ale takze jest aktywem rzeczowym. Oznacza to, ze stanowi dobro, które nabywamy, aby przynosilo dochody. Popyt na nieruchomosci bedzie wiec zarówno popytem osób szukajacych miejsca do mieszkania, jak i popytem osób, które szukaja dóbr do zainwestowania.
Rozwój i zlozonosc rynku mieszkaniowego sprawia, ze potrzebna jest przemyslana polityka gospodarcza, uwzgledniajaca sytuacje w sferze nieruchomosci. Problemy zwiazane z gospodarka mieszkaniowa maja wplyw na sytuacje wielu ludzi.
W artykule przedstawiono uwarunkowania funkcjonowania i rozwoju rynku nieruchomosci w Polsce. W sposób szczególny zwrócono uwage na zasoby mieszkaniowe i prowadzona polityke w tym zakresie. Istotnym elementem sa czynniki podazowe i popytowe na rynku nieruchomosci mieszkaniowych w Polsce. Dokladna analiza wystepujacych zjawisk pozwala zdiagnozowac stan obecny i wyznaczyc kierunki dzialania na przyszlosc.
Slowa kluczowe: rynek nieruchomosci; mieszkania; podaz; popyt; zasoby mieszkaniowe; polityka mieszkaniowa
1. Wstep
Rynek nieruchomosci stanowi obszar ksztaltowania sie relacji i zaleznosci pomiedzy podmiotami (uczestnikami rynku). Naleza do nich przede wszystkim: inwestorzy, kredytodawcy, przedsiebiorcy, maklerzy. Uczestnicy rynku dokonuja transakcji, zawieraja umowy, przenosza prawa do nieruchomosci. Stwarzaja wzajemne prawa i obowiazki zwiazane z dysponowaniem i wladaniem nieruchomosciami.
Rozwój rynku nieruchomosci jest determinowany wieloma pozostajacymi ze soba w scislym zwiazku uwarunkowaniami ekonomicznymi, prawnymi, finansowymi, instytucjonalnymi i politycznymi1. Sytuacja na rynku nieruchomosci caly czas sie zmienia. Uwarunkowania podazowe i popytowe wyznaczaja aktualne tendencje w sferze zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.
Celem artykulu jest analiza wybranych czynników o charakterze popytowym i podazowym, oddzialujacych na rynek nieruchomosci mieszkaniowych. Rynek nieruchomosci podlega silnym wplywom procesów gospodarczych w skali mikro i makro. Jak zauwaza E. Kucharska-Stasiak:
stan rynku nieruchomosci jest wypadkowa szeregu czynników, wsród których nalezy uwzglednic wsad historyczny, reprezentowany przez zasób zróznicowany pod wzgledem ilosciowym i jakosciowym, wplyw czynników zewnetrznych o charakterze fundamentalnym, takich jak m.in. poziom PKB i kierunki jego zmian, poziom inflacji, bezrobocia, czynniki demograficzne2.
Ponadto istotne sa elementy, które maja wplyw na oczekiwania konsumentów w przyszlosci.
2. Zasoby mieszkaniowe w Polsce
Zasoby mieszkaniowe sa ogólem mieszkan zamieszkanych i niezamieszkanych, znajdujacych sie w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych3. Do zasobów mieszkaniowych nie zalicza sie obiektów zbiorowego zamieszkania (tj. hoteli pracowniczych, domów studenckich, burs...