Izvod
U radii su prikazani rezultati efikasnosti insektofungicida Prestige 290-FS (pensikuron i imidakloprid) u suzbijanju krompirove zlatiee (Leptinolarsa decemlineata Say) i bijele noge krompira (Rizoctonia solani Kuhn). Preparat se primjeiijuje jcdnom u loku godine i (o samo tretiranjcm sjemena pred sadnju, Sto predstavlja novi metod u suzbijanju bolesti i stetocina na krompiru. Efikasnost preparata ocjenjivana je za krompirovu zlaticu 31, 52 i 70 dana nakon sadnje u 1998. godini i 31, 50 i 71 dan nakon sadnje u 1999. godini, a za prouzrokovaca bijele noge krompira ocjena efikasnosti je obavljena u fazama punog evjetanja. poSelka zucenja listova, vadenja krompira i 60 dana nakon vadenja krompira.
Kljucne rijeci: krompirova zlatica, bijela noga, pensikuron, imidakloprid, efikasnost.
Abstract
In the paper results of efficiency of insectofungicide Prestige 290-FS (pencycuron and imidacloprid) in control of Colorado beetle (Leptinolarsa decemlineata Say) and Black scurf (Rizoctonia solani Kuhn) on potato has been presented. The product is to be applied once in a year, only by treatment of seed before the planting, which presents a new method in control of diseases and pests on potato. For Colorado beetle efficiency of the product has been evaluated 31, 52 and 70 days after planting in 1998 and 31, 50 and 71 days after planting in 1999, and for the causal agent of Black scurf assessment of efficiency has been done in phases of full flowering, begining of leaf yellowing, potato taking out and 60 day after taking out of potato.
Key words: Colorado beetle, Black scurf, pencycuron, imidacloprid, efficiency.
UVOD
U poljoprivrednoj proizvodnji krompir ti Crnoj Gori zauzima veoma znacajno mjesto. Od ukupnih povrsina na kojima se naiaze povrtarske biljke na krompir otpada 56,56% (Despotovic i sar., 2001).
Na gajenje i ukupan prinos krompira bitno uticu krompirova zlatica {Leplinotarsa decemlineata Say) i "bijela noga" krompira {Rizoctonia solani Kuhn).
Krompirova zlatica je najznacajnija sreto£ina krompira bez cijeg se suzbijanja ne bi mogla obezbijediti rentabilna pioizvodnja. Najvece stete pfieinjavaju larve koje za par dana mogu, hraneci se listom, unistiti veci dio asimilacione povrsine biljke (Milosevic, 2000). Pored krompira, zlatica moze pricinjavati i vece stete na patlidzanu, a u manjoj mjeri moze ostetiti i paradajz (Maceljski i sar., 1997). Krompirova zlatica u naSim ustovima javlja se svake godine, bez izuzetka (Milosevic, 2000).
Prouzrokovac "bijele noge" krompira je parazitna gljiva Thanatephorus cucumeris Frank. Medutim, posto je anamorfni stadijum bio poznat znatno ranije od teleomorfnog, ova gljiva je poznatija pod nazivom Rizoctonia solani Kuhn (Ivanovic i Ivanovic, 2000). Ova bolest se javlja svugdje u svijetu gdje se krompir gaji. Najcegce se javlja u hladnim i vlaznim planinskim podrucima gdje se uglavnom gaji sjemenski krompir. U Crnoj Gori ovo oboljenje vec dugo pricinjava znacajne stete. U 1985. godini na podrucju opstina Niksic i Pljevlja procenat zaraze na sjemenskom krompiru je iznosio od 7,50% do 16,50%, sto ga je iskljucivalo iz dalje sjemenske proizvodnje, jer prisustvo R. solani u sjemenskom usjevu ne bi trebalo da prede 10%, a na sjemenskom materijalu 5% (Tiodorovic, 1994).
Preparat Prestige 290-FS u svom sastavu sadrzi dvije aktivne materije. Prva je imidakloprid koja spada u hemijsku gruptt neonikotinoida (ima insekticidno dejsivo), a druga je pensikuron koja spada u derivate uree (ima fungicidno dejstvo). Imidakloprid je sistemicni insekticid sa translaminarnim djelovanjem i sa kontaktnim i digestivnim dejstvom, dok je pensikuron preventivni fiingicid sa nesistemicnim djelovanjem (Tomlin, 2000). Insektofuiigicid Prestige 290-FS koristi se za tretiranje krtola neposredno pred sadnju za suzbijanje bijele noge krompira i za suzbijanje krompirove zlatice, tako da je karenca obezbijedena vremenom njegove primjene, Medutim, preparat se ne smije koristiti u proizvodnji mladog krompira (Sestovic, 2001).
MATERIJAL 1 METODE
Ispitivanje efikasnosli primjenjenog preparata obavljeno je u poljskiin uslovima nv\ oglednom imanju Biotehmckog msthma u Ljeskopolju kod Podgorice u krompiru cv. Kennebec u 1998. i 1999. godini. Mikroogled je postavljen po slucajnom blok sistemu u Cetiri ponavljanja. Velicina elementame parcele je 26 m , razmak izmedu redova 70 cm, u redu 25 cm. Preparat Prestige 290-FS je primjenjen u dozi od 100 ml na 100 kg krtole krompira uz dodatak vode od 30(1 ml. Preparati koji su korisceni u ogledu kao standardi, primjenjeni su u sljedecim dozama: Benomil WP 50 (fungicid), 200 gr na 100 kg krtole i Gaucho (insekticid), 30 ml na 100 kg krtole.
Ogled je izveden po standardnoj metodi OEPP-a za ispitivanje efikasnosti fungicida protiv prouzrokovaca bijele noge krompira - Rhizoctonia solani (Anonymus, 1981) i druge standardne metode OEPP (1988, 1990b).
Djelovanje primjenjenog preparata na krompirovu zlaticu ocjenjivano je utvrdivanjem broja zivih jedinki ovog insekta po razvojnim stadijumima GaJna legla, l-IH larveni stupanj, IV larvenv stupanj i imago) na 7,3 m2 odnosno 42 kucice, a stepen defolijacije (Wrighte, 1984) ocjenama 0: nema ostecenje, 1: od 1 do 10 %, 2: od 11 do 25%, 3: od 26 do 50%, 4: od 51 do 90 % i 5: od 91 do 100 % ostecenja.
Ocjenjivanje efikasnosti primijenjenih preparata u suzbijanju prouzrokovaca bijele noge krompira obavljeno je na 10 kucica, gdje je utvrden broj stabala, broj krtola, zaraza prizemnog i podzemnog dijela stabla (Harris et a!., 1988) sa ocjenama 0: be/ zaraze, 1: mala pjega, 2: jedna srednja ili dvije do tri male pjege, 3: jedna ve6a ili cetiri i vise malih pjega i 4: stabljika ili stolon opasan pjegom, a pokrivenost krtole sklerocijama na 100 krtola, po Adam and Malcom (1988), ocjenama 0: bez sklerocija, 1: > 0 do 0,25 %, 2: > 0,25 do 1,5 %, 3: > 1,5 do 5 %, 4: > 5 do 10 %, 5: > 10 do 20 % i 6: > 20 %.
Intenzitet defolijacije usljcd napada zlatice i intezitet zaraze prouzrokuvacem bijele noge krompira izraunat je po Towsend-Heubergeru, efikasnost preparata po Abbottu (Kolektiv autora, 1983), a statisticka obrada podataka analizom varijanse i Duncanovim testom (Duncan, 1955).
REZULTATII DISKUSIJA
Rezultati ogleda su prikazani u tabelama I do 4 za krompirovu zlaticu i 5 do 7 za prouzrokovaca bijele noge krompira.
Efekat preparata Prestige 290-FS na imaga krompirove zlatice prikazan je preko broja zivih i nadenih uginulih imaga u tabeli 1. Ispitivani preparat je pokazao visoku efikasnost u suzbijanju imaga (od 98,11 do 100 %) u obje godine ispitivanja. Skoro odsustvo jajnih legala na tretiranim parcelama (tabela 2), takode. potvrduje visoku efikasnost preparata na imaga krompirove zlatice. S obzirom na veoma mali broj jajnih legala i broj larvi krompirove zlatice je mali (tabela 3). Nakon 70 odnosno 71 dan od sadnje krompira jajna legla i larve su ustanovljene samo na kontroli, dok su imaga bila u kopulaciji, Iz tabele 4 se vidi da je stepen defolijacije na tretiranim biljkama izuzetno mali i iznosio je maksimalno 0,59 %, dok je na kontroli taj procenat bio 88,81 u 1999. godini. Rezultati ogleda pokazuju da nije bilo znacajne razlike u djelovanju ispitivanog preparata Prestige 290-FS na zlaticu krompira i primijenjenog standarda Gaucho FS 350. S obzirom da se radi o istoj insekticidnoj aktivnoj materiji (imidacloprid), to znaci da fungicidna komponenta u preparatu Prestige 290-FS nije imala negativnog ef'ekta na insekucidno djelovanje.
To potvrduju i rezultati posebnog ogleda izvedenog 1998. na istom oglednom imanju sa tri insekticida, primijenjena folijamo, koja su pripadata istoj hemijskoj grupi neonikotinoida (Actara 25 WG, Confidor 70 WG i Mospilan 20 SP): postignutaje takode visoka efikasnost kojaje nakon 14 dana od dana tretiranja iznosila 100% za sva tri sredstva. U ovom ogledu tretirane su biljkc krompira u toku vegetacije, a suzbijanje krompirove zlatice obavljeno je u vrijeme kada se oko 80% larvi ispililo iz jaja (Hrncic i Jakic, 1999).
U Hrvatskoj je u toku 1996. godine u ogledu postavljenom radi suzbijanja krompirove zlatice upotrebljen preparat Prestige FS-290. Obavljeno je tretiranje krtola prije sadnje sa posebno konstruisanim uredajem za mehanicko tretiranje krtola i rucno tretiranje. U oba postupka postignut je visok stepen zastite. Nakon 52 dana od tretiranja efikasnost je prelazila 90% (Barcic i sar., 1998).
Iz tabele 5 se vidi da u suzbijanju rizoktonije izmedu ispitivanog preparata i standarda ncma znacajnih razlika u zastiti klica (broj stabala), dok su razlike u odnosu na kontrolu znacajne. Broj krtola pokazuje da je Prestige 290-FS sprijecio zarazu stolona i omogucio normalan razvoj kcerinskih krtola. Broj krtola na parceli kojaje tretirana ispitivanim preparatom je za 40% veci nego na parceli tretiranoj standardom, odnosno za 70% veci nego na kontrolnoj parceli, Milosevic (1998) navodi da rizoktonija utice na porast, prinos i kvalitet proizvedenib krtola i da prinos moze biti smanjen od 16 do 34%. U Aljasci ogiedi su pokazali da sadnja zarazenih krtola moze proiizrokovati smaiijenje prinosa u sirokom intervalu od 7 do 64% (Carling i Leiner, 1986).
Zaraza prizemnog i podzemnog dijela stabla (tabela 6) je izuzetno niska i tznosi do 1% na biljkama tretiranim preparatom Prestige 290-FS. Razlika u djelovanju izmedu ispitivanog preparata i standarda je statisticki znacajna u korist Prestige 290-FS. Prestige 290-FS je veoma efikasno sprijecio razvoj sklerocija i pojavu mrezavosti krtole,
ZAKLJUCAK
Preparat Prestige 290-FS primjenjen tretiranjem krtola krompira prije sadnje, pokazao je odlicne rezultate u suzbijanju krompirove zlatice i bijele noge krompira.
Ovaj preparat jc pokazao izuzetne rezultate n sinanjenju broja imaga krompirove zlatice, jer je efikasnost iznosila 100,00% u 1998. god. i 98,76% it 1999. godini.
Broj jajnih Iegala je takode znatno reduciran, pogotovo u 1998. god., kada je efikasnost iznosila 97,77%, dok je u 1999. god. efikasnost bila nesto niza i iznosila je 91,79%, ali se i ova efikasnost moze smatrati izuzetno visokom.
Na larve krompirove zlatice ovaj preparat ima izuzetno negativno djelovanje. U ogledu je efikasnost u 1998.god. bila 100,00% a u 1999. god. 99,79%.
Uticaj preparata Prestige 290-FS na prouzrokovaca bijele noge krompira na prizemnom i podzemnom dijelu stabla, kao i uticaj na razvoj sklerocija i pojavu mrezavosti, bio je veoma znaCajan. U ovom dijelu ogleda postignuta je veoma visoka efikasnost, koja se kretala od 98,67% do 99,84%.
Ovaj novi metod ima prednost u odnosu na folijarnu primjenu preparata u toku vegetacije, jer se ne moraju pratiti razvojne faze krompirove zlatice i bijele noge krompira da bi se pravovremeno izvelo tretiranje.
PotroSnja vode ovim nacinom primjene je dosta manja, sto predstavlja znatnu ustedu u citavom procesu proizvodnje.
EFFICIENCY OF THE PRODUCT PRESTIGE 290-FS IN CONTROL OF COLORADO BEETLE AND CAUSAL AGENT OF RHIZOCTONIA DISEASE (BLACKSCURF) ON POTATO
Summary
Colorado beetle {Leptinotarsa decemlineata Say) and Black scurf (Rizoctonia solani Kuhn) represent the significant problems in potato growing.
Colorado beetle is the most inportant potato pest and could cause destruction at greater pan of assimilation surface,
Black scurf is present wherever potato is grown. Damages could be very significant especially in potato seed production, in which high percentage of the disease in corp could cause elimination of infected plots form seed production.
In Montenegro potato presents very important plant species which occupies more and more of different areas. Because Colorado beetle and Black scurf cause considerable damages on potato, there is a need for their control.
In our experiment, it was investigated efficiency of the product Prestige 290-FS in control of Colorado beetle and Black scurf on potato.
In the trial which lasted for two years very high efficiency in control of Colorado beetle as well as in control of Black scurf on potato has been achieved, and it was from 91,79% to 100,00%.
LITERATI! RA
Adam, N. M., Malcon, A. J. (1988): Control of Rizoctonia solani in potatoes in the UK with Pencycuron, Brighton Crop Protection Conference.
Anonymus (1988): Guideline for biological evaluation of pesticides, Phytotoxicity assessment, No. 135, OEPP Bull., Vol.18, 817-836.
Anonymus (1990a): Guediline for the efficacy evalution of insecticides - Leptinotarsa decemlineata, No. 12, EPPO Bull., Vol. 20,443-445.
Anonymus (1990b): Guediline on desing and analysis of efficacy evalution trials, No. 152, Vol. 20. 551 -579."
Barcic, J., Barcic-lgrc, Jasminka, Maceljski, M. (1998): Istrazivanje postupka tretiranja gomolja krompora slozenim agregatom, Poljoprivredna znanstvena smotra, Vol. 63, No. 4, 315-323, Zagreb.
Calling, E, Leiner, R.H. (1986): Isolation and Characterization of Rliizoctonia solni and Binucleate R. solani - like Fungi from Areial Stems and Suberranean Organs of Potato Plants. Phytopathology. Vol. 76, No 7. 725-729.
Despotovic, Aleksandra, Jovanovic, M., Bulatovic, B. (2001): Uslovi i mogucnosti proizvodnje krompira, Poljoprivreda i sumarslvo, Vol. 47 (1-2), 115-125, Podgorica.
Duncan, D.B. (1955): Multiple - range and multiple F test, Biometrics, 11,1- 42.
Harris, R. L, Greig, R. J., Atkinson, R. J. (1988): Potato tuber disease control by seed treatment with Toiclofos Methyl / Prochloraz Manganese Chloride mixtures (Brighton Crop Protection Conference).
Hrncic, Snjezana, Jakic, Olga (1999): Efikasnost nekih novijih insekticida u suzbijanju krompirove zlatice - Leptinoiarsa decemlineata Say. {Coieopteta, Chtysomelidae), Poljoprivreda i sumarstvo, Vol. 45. (1-2), 85-90, Podgorica.
Ivanovic, M., Ivanovic, Dragica (2000): Mikoze i pseudomikoze biljaka, Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, Beograd, 435-440
Kolektiv aurora (1983): Prirucnik izvjestajne i prognozne sluzbe zastite poljoprivrednih kultura, Beograd
Maceljski, M., Cvjetkovie, B., Ostojic, Z., Barcic, J., Pagliarini, N., Ogtrec, Lj., Cizmic, I. (1997): Zastita povrca od Stetocinja., Znanje, Zagreb, 110- 116.
Milosevic, D, (1998): Bolesti krornpira sa osnovama semenarstva, Institut za istrazivanja u poljoprivredi - Srbija, Beograd, 55-60.
Milosevic, D. (2000): Sorte krornpira, 'Institut za istrazivanja u poljoprivredi - Srbija, Beograd, 46-49.
Tiodorovic, Jelka (1994): Neki patogeni organizmi kao faktor mogucnosti proizvodnje sjemenskog krornpira u Crnoj Gori, Poljoprivreda i sumarstvo, Vol. 40 (1-4), 37-45, Podgorica,
Tomlin, C"D.,S. (2000): The Pesticide Manual. Twelfth Edition, The British Crop Protection Council.
Wright, R. (1984); Evalution of crop rotation for control of CPB (Coleoptera: Chrysomelidae) in commercial potato fields on Long Island. J. Econ. Entomol., 77, 1254-1259.
Latinovic N., Hr/icic Snjeiaita1
1Mr Nedeljko Latinovic, mr Snjeana Hrncic, Biolehnicki institut - Podgorica
Nedeljko Latinovic, Snjezana Hrncic
Biotechnical institute - Podgorica
You have requested "on-the-fly" machine translation of selected content from our databases. This functionality is provided solely for your convenience and is in no way intended to replace human translation. Show full disclaimer
Neither ProQuest nor its licensors make any representations or warranties with respect to the translations. The translations are automatically generated "AS IS" and "AS AVAILABLE" and are not retained in our systems. PROQUEST AND ITS LICENSORS SPECIFICALLY DISCLAIM ANY AND ALL EXPRESS OR IMPLIED WARRANTIES, INCLUDING WITHOUT LIMITATION, ANY WARRANTIES FOR AVAILABILITY, ACCURACY, TIMELINESS, COMPLETENESS, NON-INFRINGMENT, MERCHANTABILITY OR FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. Your use of the translations is subject to all use restrictions contained in your Electronic Products License Agreement and by using the translation functionality you agree to forgo any and all claims against ProQuest or its licensors for your use of the translation functionality and any output derived there from. Hide full disclaimer
Copyright University of Montenegro, Biotechnical Faculty 2001