Content area
Full Text
V devetdesetih letihje v Veliki Britaniji nastajala dramatika, kijo je kasneje Aleks Sierz pomenoval gledališče »u fris«. Njena glavna značilnost je bil šok, ki so ga dosegali sprikazovanjem skrajnih tem na odru (posilstva, umori, zloraba drog, psihično mučenje...).1 Je ob takšnih tekstih sploh mogoče razpravljati o etiki? Gledališče »u fris« je zaznamovalo tudi kasnejšo britansko in evropsko dramatiko, ki pa ni več tako radikalna v prikazovanju mučenja na odru. Kakšne so možnosti etične razsežnosti teh besedil, kipa nastajajo v skrajno deziluzioniranem svetu? Razprava analizira Razdejane Sarah Kane in V Republiki sreče Martina Crimpa, da bi prišla do odgovora na vprašanje, kako je etična dimenzija vpisana v te drame in koliko je ta možnost etike prepričljiva za sodobnega bralca/gledalca.
Ključne besede: literatura in etika / angleška dramatika / gledališče »u fris« / Kane, Sarah / Crimp, Martin
Drama Sarah Kane Razdejani je bila premierno uprizorjena v londonskem gledališču Royal Court leta 1995 in velja za najbolj kontroverzno uprizoritev t. i. gledališča »u fris«. Mediji so avtorico močno napadli in s tem ustvarili veliko zanimanja za njene drame ter za gledališče cele generacije mladih britanskih piscev, ki so bili prepričani, da ne obstaja nič, česar ne bi mogli pokazati na odru. Kot je to zapisala Sarah Kane sama ob polemiki okrog Razdejanih: »Ničesar ni, česar ne bi mogli prikazati na odru. Če obstaja nekaj, česar ne moreš predstaviti na odru, potem o tem ne moreš govoriti. Zanikaš njegov ali njen obstoj. Sama sem zavezana samo resnici, ne glede na to, kako težka je.« (Urban 39)
Zdi se, da so Sarah Kane in ostali avtorji njene generacije želeli gledalce prisiliti v to, da bi do kraja dojeli distopijo sodobnega sveta. Kljub temu Sarah Kane eksplicitno poudari etično razsežnost svoje drame Razdejani. Kot jo citira Aleks Sierz v svoji knjigi Gledališče »u fris«: »Razdejani so vsekakor optimistična drama, saj si osebe v njej prizadevajo postrgati življenje iz ruševin.« (151) Sedemnajst let kasneje so v Royal Courtu premierno uprizorili dramo Martina Crimpa V republiki sreče (In the Republic of Happiness, 2012). Crimp je starejši kolega Sarah Kane, ki pa nikoli ni bil del generacije gledališča »u fris«, čeprav je s svojim zgledovanjem po ostali evropski dramatiki nanjo vplival. Gre ponovno za krut in satiričen prikaz sodobne družbe, a z...