Content area
Full Text
Az alábbiakban egy kérdőíves kutatás (2016) eredményeit alapul véve mutatjuk be, hogy miként vélekednek az egyetemi hallgatók a generációk közötti kommunikáció főbb jellemzőiről, a tudásátadás lehetőségeiről, valamint a generációk közötti kapcsolat alakulásáról a XXI. század második évtizedében.
Kulcsszavak: kommunikáció, Y generáció, generációk közötti szakadék, digitális szakadék, fordított szocializáció
The paper presents the results based on a survey conducted in 2016 about the opinions of college students regarding the major features of communication between generations, opportunities of knowledge transfer, and the state of connection between generations in the second decade of the 21st century.
Keywords: communication, Y generation, generation gap, digital gap, reverse socialization.
Bevezetés
A különböző verbális interakciók leírásakor a legtöbb kommunikációs modell (vö. FercsikRaátz 2006: 20-25) nagy hangsúlyt helyez a beszédpartnerek jellemző tulajdonságaira, tudására és háttérismereteire. Ezek a tényezők jelentős mértékben befolyásolják a generációk közötti kommunikáció eredményességét és hatékonyságát is. A közös valóság, a közös előismeretek és a közös előzmények a sikeres interakció alapjai. (Wacha 1995: 205). A közös valóság megléte azt feltételezi, hogy a kommunikációban résztvevők ismerik a valóságnak azt a szeletét, amelyről beszélnek. Példaként említhetjük, hogy az idősebb generáció tagjainak egy része nem ismeri a digitális világ valóságát, ezért nem tud megfelelően részt venni az arról folyó diskurzusban. Megoldást jelent ilyen helyzetekben a szükséges ismeretek átadása, a tudástranszfer (Marosi 2013). A fiatalabb generáció, a digitális bennszülöttek nemzedéke maximálisan birtokában van a digitális világra vonatkozó ismereteknek, így a megfelelő tudást elvileg át tudja adni az idősebbeknek. A generációk közötti tudástranszfer folyamatát - számos egyéb tényező mellett - a tudásátadási és -befogadási szándék erőssége, valamint a rendelkezésre álló idő határozza meg. A szándék egyik fél részéről sem elég erős, a tudás átadásához szükséges szabadidő pedig a fiatal generáció részéről rendszerint hiányzik. Örvendetes azonban azoknak a felméréseknek az eredménye, amelyek szerint ma már az idősek 20-25%-a érdeklődik az internet világa iránt és használja a modern technika eszközeit. Ez részben annak is köszönhető, hogy az idős generáción belül folyamatosan emelkedik a magasabb iskolai végzettségűek aránya.
A generációk közötti sikeres kommunikáció további fontos feltétele a közös előismeretek megléte. Nyilvánvalóan arról a könyvről lehet érdemben beszélgetni, amelyet a beszédpartnerek egyaránt olvastak, arról a filmről lehet érdekes párbeszédet folytatni, amelyet a beszédpartnerek egyaránt láttak. A tapasztalat azt mutatja, hogy a különböző generációk eltérő érdeklődése és különböző életszemlélete miatt...