Content area
Full text
Marie RYANTOVÁ Konvertita a exulant Jiří Holík. Příspěvek k dějinám exilu a problematice konverze v období raného novověku Pelhřimov, Nová tiskárna Pelhřimov 2016, 667 s., ISBN 978-80-7415-135-4.
Zájem Marie Ryantové o osudy Jiřího Holíka, člověka neklidného ducha, světoběžníka, katolíka konvertujícího k luterství a hledajícího proto pravou víru za hranicemi vlasti, narůstal postupně, až časem přerůstal v pravé zaujetí pro tuto zajímavou osobnost. Některé práce a útržky z biografie této interesantní postavy připomněla už starší literatura, ale do plného světla Holíka postavila právě až Ryantová. Učinila tak v několika odborných článcích1 a nyní i v rozměrné česko-německé monografii, která obsahuje důkladnou úvodní studii a edici několika Holíkových děl.
Autorka doslova kráčela ve stopách svého protagonisty a pečlivě prohledala mnohé evropské knihovny a archivy (mj. v Erfurtu, Gotě, Drážďanech, Hamburku, Magdeburku i Rize), kde nalezla jeho ohlasy. Sám Jiří Holík nebyl skoupý na líčení svých životních osudů, ovšem, jak Ryantová zjišťuje, jeho osobní výpovědi je třeba brát s notnou dávkou kritičnosti. Jeho údaje o sobě samém jsou zjevně poněkud zkreslené, neseny touhou prokázat zřetelný odpor k vnucenému katolicismu a touhu po pravé (luterské) konfesi. Marie Ryantová v nich právem zjišťuje tendence patrné v tzv. revokačních kázáních, tedy fenoménu, který ona jako první připomněla v české odborné literatuře.2 Mně osobně tento žánr připomíná i „běhy života", jimž nekatoličtí exulanti z českých zemí prokazovali svá utrpení v otčině při příchodu do vyhnanství (především v pruských lokalitách).3 Nicméně není nutné pochybovat o tom, že se Holík v protestantismu „našel" a zůstal mu věrný až do smrti.
Starší autoři tápali v určení místa Holíkova narození, podle nových zjištění jsou ale středočeské Mnichovice zcela nezpochybnitelné.4 Narodil se tu v roce 1635 v nekatolické rodině, ovšem dle všeho...