Content area
Full Text
(Streszczenie)
Celem opracowania jest zbadanie, czy w ramach bankowych grup kapitalowych dzialajacych w Europie Srodkowo-Wschodniej dochodzi do zjawiska konwergencji typu beta i sigma w obszarze efektywnosci kosztowej. Badanie ma charakter mikroekonomiczny, co oznacza, ze dokonano pomiaru efektywnosci i konwergencji w ramach wyselekcjonowanych grup kapitalowych. Wybór próby badawczej podyktowany byl dostepnoscia danych finansowych, pochodzacych z bazy danych BankScope. W pracy wykazano, ze w analizowanym okresie od 2006 do 2012 roku dochodzilo do konwergencji beta i sigma w ramach poszczególnych grup kapitalowych.
Slowa kluczowe: efektywnosc; konwergencja; bankowe grupy kapitalowe
(ProQuest: ... denotes formulae omitted.)
1. Wstep
W literaturze przedmiotu zagadnienie konwergencji na rynku bankowym jest relatywnie nowe i dotyczy glównie ujednolicania sie systemów bankowych w Unii Europejskiej. Ujednolicenie rynku bankowego zapoczatkowane zostalo wdrozeniem Pierwszej Dyrektywy Bankowej w 1977 roku, afirmujacej zasade home country control1. Przelomem w rozwoju europejskiego rynku bankowego bylo przyjecie w 1986 roku Jednolitego Aktu Europejskiego (Single European Act)2,na mocy którego utworzono wspólny rynek dóbr i uslug. Integracja finansowa w Europie miala przyczynic sie do rozwoju rynków finansowych poprzez wspieranie konkurencji i podnoszenie ich efektywnosci.
Wedlug L. Weilla (2009) glównym celem integracji banków jest konwergencja cenowa, która prowadzi do zrównania cen produktów i uslug bankowych w obszarze jednolitego rynku3 . Cel ten jest mozliwy do osiagniecia jedynie, gdy zachodzi konwergencja w obszarze efektywnosci kosztowej banków. Wszelkie róznice w strukturze kosztów w bankach wplywaja negatywnie na ich integracje. Inni autorzy, tacy jak np. B. Casu, C. Giurardone (2010), wskazuja na to, ze wzrost konkurencji wymusza na bankach wzrost efektywnosci kosztowej4. Rosnaca konkurencja na jednolitym rynku bankowym, spowodowana pojawieniem sie wielu podmiotów z rozmaitych krajów UE, stwarza swoiste zachety dla zarzadzajacych bankami do redukcji kosztów przy jednoczesnym utrzymywaniu wysokich wyników. Taka strategia przeklada sie na wzrost efektywnosci kosztowej. Problem integracji rynku bankowego oraz proces konwergencji zachodzacy w obszarze efektywnosci kosztowej banków staja sie przedmiotem zainteresowania autorów pochodzacych z krajów postsocjalistycznych - nowych czlonków UE. Dla przykladu, A.M. Andries, B. Capraru (2014) zwracaja uwage na pozytywny wplyw integracji europejskiej na efektywnosc i konwergencje w obszarze efektywnosci banków dzialajacych w Europie Srodkowo-Wschodniej5, przy czym w badaniu tym skoncentrowano sie na konwergencji rynków bankowych w skali makroekonomicznej.
W niniejszym badaniu podjeto próbe odpowiedzi na pytanie, czy dochodzi do konwergencji w obrebie grup kapitalowych, skladajacych sie z banków-matek i banków-córek....