Content area
Full text
Clanek polemizira s tezami, ki so zelele Kosovela povezati samo ? italijanskim futurizmom ali ? nadrealizmom, inpokaze, da njihovi avtorji izhajajo iz nepoznavanja konstruktivistiönepoetike, karpomeni, da zavestno spregledujejo Mevilna mesta ? Kosovelovem delu, ki izkazujejo poglobljeno poznavanje ruskega in berlinskega konstruktivizma.
Kljucne besede: slovenska poezija / literarna avantgarda / konsttuktivizem / nadrealizem / dadaizem / Kosovel, Srecko / literarni vplivi / Goll, Ivan / Breton, André / Apollinaire, Guillaume
I
Iz Kosovelovih 2apiskov je videti, da je ? obrisih po2nal nadrealisticno poetiko, kar ni bilo tezko, ce verno, da je bil romanist in je prek prijatelja Martinca, ki je studiral ? Franciji, dobival francosko casopisje, revije in literaturo. Seveda ne gre spregledati tudi takratnega jugoslovanskega avantgardisticnega tiska, predvsem revije Zenit, Puteve'm Svedocanstva.
O Kosovelovem odnosu do nadrealizma je pisal ze Ocvirk, ko je ugotavljal, da se je »na univerzi celo zelo podrobno ukvarjal ? nemskim ekspresionizmom, francoskim dadaizmom in pò letu 1924 tudi ? nadrealizmom« (gl. Kosovel, Int. 41), in dodal, da so Kosovela »vedno mikale nove literarne smeri, domace in tuje«, ceprav »je nanje gledal kriticno. Zato se ni meni nie tebi nie oklenil nobene, ne da bi vedel, zakaj to pocenja« (n. d. 32). Berger se upraviceno sprasuje, »katere informacije o dadaizmu in nadrealizmu so bile (Kosovelu) dostopne in kaksen odnos se mu je lahko oblikoval ob njih« (67).
V oci bode predvsem to, da je med Kosovelovim obratom k novim umetniskim smerem bolj kot ? primerih ekspresionizma, dadaizma, zenitizma in konstruktivizma, prav ? nastankom francoskega nadrealizma obstajala skorajda cista socasnost. Bostjan Turk, ki je raziskoval nadrealizem pri Kosovelu, je skusal iz tega napraviti dva sklepa: da je »Kosovel o nadrealizmu poglobljeno razmisljal in se ? branjem programskih tekstov ter primerov nadrealisticne poezije ? njim tudi izcrpno seznanjal« (390). Ker pa tega zal ne potrjuje Kosovelova zapuscina, saj se iz nje »nikakor ne da sklepati, da bi pesnik sirse preuceval nadreaÜ2em, da bi se poglabljal ? njegova besedila« (isto), se je Turk odlocil za, po njegovem, verjetnejso interpretaci) o . »Upostevaje nedokazljivost Kosovelovega navdihovanja pri virih nadrealizma na eni ter povednost (ohranjenih, op. J. V.) fragmentov na drugi strani /. . ./ se je Kosovel na nadrealizem odzval intuitivno, /.../ ga briljantno udejanjil, ne da bi se (diskurzivno) sploh zavedal njegove teoreticne...