Content area
Full Text
A szerzo, aki az Európai Unió Bíróságának bírája, miután röviden ismerteti a Bíróság szervezetének, hatáskörének alapelemeit, áttekintést ad a Magyaror- szág ellen indított kötelezettségszegési eljárásokról és a magyar bíróságok által kezdeményezett elozetes döntéshozatali eljárásokról. A cikk keretei nem engedik meg valamennyi eljárás ismertetését - a Függelék tartalmazza ezek teljes felsorolá- sát -, ezért a szerzo kiemel egyes ügyeket, illetve ügytípusokat, tájékoztatást adva azok megoldásáról is. Hangsúlyozza, hogy Magyarországnak nincs olyan jellegu kapcsolata az Európai Unió Bíróságával, mint országokkal vagy nemzetközi szer- vezetekkel, de az ügyek számán, tárgyán, az érveken és a meghozott ítéleteken ke- resztül mindkét oldalon kialakul egy határozatlan kép, amely egyfajta ideiglenes értékelést lehetové tesz. Ehhez a szerzo személyes észrevételeivel is hozzájárul. Journal of Economic Literature (JEL) kód: K33, F15.
már elöljáróban fontos leszögezni, hogy egy tagállamnak olyan értelemben nincs kapcsolata az európai unió Bíróságával (vagy egyszerubben: az európai Bírósággal vagy a Bírósággal), mint ahogy kapcsolata van más államokkal (mint például ma- gyarországnak ausztriával vagy szlovákiával) vagy nemzetközi szervezetekkel (mint például a nemzetközi valutaalappal vagy az európai Bizottsággal). az európai Bí- róság valóban bíróság, tehát ítélkezik, nem lehet vele a "jó kapcsolatok" érdekében tárgyalni, vagy diplomáciai gesztusokat tenni neki. ennek ellenére egyrészt a Bíróság elott megjeleno ügyeken, azok számán, tárgyán, tartalmán, az eloadott álláspontokon és érveken keresztül a Bíróság és annak tagjai számára kialakul valamilyen összkép egy adott tagállamról, még akkor is, ha ez a kép csak ideiglenes, felszínes, és kontúrjai sem élesek. másrészt a Bíróság ítéletein keresztül egy adott tagállamban is kialakulhat olyan - szintén csak ideiglenes és felszínes - vélemény, hogy általában korrekt vagy kedvezotlen megítélésben részesült. ilyen értelemben valamely tagállam és a Bíróság között mégis kialakul valamilyen viszony. ennek minosítésére természetesen már csak bírói megbízatásom miatt sem vállalkozhatom, de az itt tárgyalt ügyek - egyéb- ként nem szakmai-tudományos céllal történo - áttekintése talán lehetové tesz bizo- nyos értékelést, amelyhez néhány személyes észrevétellel is szeretnék hozzájárulni.
a bíróság szerkezete és a fobb ügytípusok
az európai unió bírósági szerkezete1 három ítélkezo fórumot foglal magában: az eu- rópai unió Bíróságát, az európai unió Törvényszékét, amelyet a lisszaboni szerzodés hatályba lépése (2009. december 1.) elott elsofokú Bíróságnak neveztek, valamint az eu- rópai unió Közszolgálati Törvényszékét. e három fórum hatásköre különbözo, de rész- ben ítélkezési szintet is jelentenek. a Törvényszék határozatai ellen jogi kérdésekben...