Profesor Theodor Friedrich Hellbrügge, osoba velikog srca i vrhunski strucnjak s medunarodnim ugledom i osobitom prepoznatljivosti u domeni ranog razvoja i rane rehabilitacije, preminuo je u Münchenu 21. sijecnja ove godine u 95. godi- ni zivota. O njegovom medunarodnom ugledu govore brojne nagrade i titule. Diploma pocasnog doktorata znanosti dodijeljena mu je na 20 sveu- cilista izvan Njemacke u kojoj je roden i u kojoj je profesionalno djelovao. Utemeljitelj je socijal- ne pedijatrije te je bio dugogodisnji predstojnik Katedre za socijalnu pedijatriju na Sveucilistu Ludwig Maximilijan u Münchenu kao i voditelj Instituta za socijalnu i skolsku medicinu pri istom sveucilistu. Utemeljioje i godinama vodio Djecji centar München kojije postao mjesto okupljanja strucnjaka iz razlicitih zemalja na edukacijama iz domene razvojne rehabilitacije i rane intervencije u djetinjstvu. Bioje neumoran u pruzanju podrske u strucnom usavrsavanju strucnjacima iz zemalja s manje mogucnosti u koje seje u ranim devedesetim ubrajala i Hrvatska.
Bio je u svakom pogledu poseban: kao ugledan pedijatar i znanstvenik promicao je ideju interdisci- plinarnosti u ranoj dijagnostici i terapiji, te ideju o vaznosti ukljucivanja roditelja u rehabilitaciju. Bio je pravi zagovornik socijalnog modela u pristupu razvojnim odstupanjima, te se zalagao za njego- vo sirenje kao znanstvenik i kao prakticar. 1991. godine osnovao je zakladu "Theodor Hellbrügge Stiftung" za poticanje razvoja socijalne pedijatri- je u znanosti i nastavi koja je djelovala i preko europskih granica. Bio je neumoran u stvaranju uvjeta za strucno usavrsavanje strucnjaka biomedi- cinskih i drustveno-humanistickih profesija za rad s razvojno ugrozenom djecom rane dobi i s njihovim roditeljima. U svojim je idejama bio ispred svog vremena, a u predanosti njihovoj implementaciji i organizacijskim vjestinama bio je nenadmasan. Tezina barijera s kojima se borio nikada se nije odrazavala na njegovu vedrinu i otvorenost za susret.
Hrvatska akademska i profesionalna zajednica koja radi s najmladom populacijom djece s razvoj- nim odstupanjima ce profesora Hellbrüggea pamtiti kao podupiratelja i inicijatora brojnih aktivnosti s dugotrajnim ucincima. Ove su aktivnosti podjed- nakim intenzitetom zahvatile strucnjake medicin- skih kao i edukacijsko-rehabilitacijskih profila jer je profesor Hellbrügge izrazito poticao interdis- ciplinarnost u razvojnoj rehabilitaciji. Zaslugom profesora Hellbrüggea 1991. godine osnovana je «Hrvatsko-njemacka akcija suncev sjaj" koja je stipendirala veci broj strucnjaka za Montesorsori pedagoge i terapeute, te su donirani komplet- ni pribori za Montessori predskolski program i Montessori terapiju. Tako je Montessori meto- da usla u najsiru primjenu u Hrvatskoj (Zagreb, Slavonski Brod, Bakovo). Preko «Hrvatsko- njemacke akcije suncev sjaj" u vrijeme obrambe- nog rata darivani su lijekovi i aparatara razlicitim medicinskim ustanovama, a profesor Hellbrügge se u znanstvenim i akademskim krugovima zalagao za pomoc Hrvatskoj.
Po stjecanju nezavisnosti Hrvatske, 1992. godi- ne, profesor Hellbügge je dao inicijativu za promi- canjem Münhenskog modela razvojne rehabilitaci- je djece u Hrvatskoj. Smatrao da ce tako najucinko- vitije pomoci Hrvatskoj stradaloj u domovinskom rata. Uz vec spomenuto usavrsavanje strucnjaka edukacijsko-rehabilitacijskog profila u Montessori metodi i terapiji, uslijediloje usavrsavanje veceg broja strucnjaka iz hrvatske u razvojnoj rehabili- taciji i kinezioloskoj terapiji po Vojti u Müchenu, a 1994. godine odrzan je prvi tecaj Müchenske fukcionalne razvojne dijagnostike s izrazito inter- disciplinarnim sastavom polaznika (specijalizanti i specijalisti pedijatrije, psiholozi, logopedi, defe- kolozi, fizioterapeuti). Velika je zasluga profeso- ra Hellbrüggea da su se u Hrvatskoj strucnjaci iz domene biomedicine, edukacije i rehabilitacije poceli medusobno upoznavati i povezivati upravo na skupovima kojeje on incirao i podrzao njihovu organizaciju, a cestoje predavac bio on sam ili neki njegov suradnik.
Poticajem profesora Hellbrüggea osnovana je 1997. godine Akademija za razvojnu rehabilitaci- ju u Hrvatskoj, kao udruga pri Klinici za djecje bolesti Zagreb. Osnivanjem Akademije za razvojnu rehabilitaciju omogucenje vrlo ucinkovit prijenos interdisciplinarnog usavrsavanja u mnogim postup- cima iz podrucja razvojne rehabilitacije. Na osni- vackoj skupstini bioje veliki broj strucnjaka razli- citih profila iz cijele Hrvatske, pa i sam profesor Hellbrügge, kojije tom prilikom izabran za poca- snog predsjednika Akademije. U okviru te posjete nasoj zemlji, profesor Hellbrügge je sudjelovao na sastanku pedijatara u Dakovu gdjeje tamosnjim strucnjacima predstavljen Münchenski koncept razvojne rehabilitacije. Njegovo djelovanje nika- da nije bilo ograniceno samo na Zagreb i nikada mu nije bilo tesko otici onamo gdje je postojala mogucnost da se pokrene nesto na korist djeci rane dobi i njihovim roditeljima, gdje su postojali strucnjaci cijeje napore i inicijative svojim ugle- dom trebao podrzati. Bioje aktivan promicatelj interdisciplinamosti i ujednacavanja dostupnosti usluga za djecu s razvojnim teskocama rane dobi.
Tesko je prikazati brojne doprinose koje je pro- fesor Hellbrügge dao ñama, hrvatskim strucnjaci- ma i znanstvenicima, alijos vise pozitivne ucinke koji su nastali za djecu rane dobi s razvojnim odstu- panjima i njihove obitelji kao izravna ili posredna posljedica njegovog djelovanja. Povezivao nas je i nesebicno nam stvarao prilike za ucenje i profe- sionalni razvoj. Vise od svega zaduzio nasje svo- jim nacinom djelovanja i krilaticom koju smo tako cesto mogli cuti od njega "Nije vazno sto dijete s razvojnim teskocama ne moze, razvijajmo ono sto moze uciniti!" Svi koji su ga imali prilike upo- znati pamte ga s osjecajem zahvalnosti. Profesore Hellbrügge, hvala Vam.
Prof.dr.se. Marta Ljubesic
You have requested "on-the-fly" machine translation of selected content from our databases. This functionality is provided solely for your convenience and is in no way intended to replace human translation. Show full disclaimer
Neither ProQuest nor its licensors make any representations or warranties with respect to the translations. The translations are automatically generated "AS IS" and "AS AVAILABLE" and are not retained in our systems. PROQUEST AND ITS LICENSORS SPECIFICALLY DISCLAIM ANY AND ALL EXPRESS OR IMPLIED WARRANTIES, INCLUDING WITHOUT LIMITATION, ANY WARRANTIES FOR AVAILABILITY, ACCURACY, TIMELINESS, COMPLETENESS, NON-INFRINGMENT, MERCHANTABILITY OR FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. Your use of the translations is subject to all use restrictions contained in your Electronic Products License Agreement and by using the translation functionality you agree to forgo any and all claims against ProQuest or its licensors for your use of the translation functionality and any output derived there from. Hide full disclaimer
Copyright Sveuciliste u Zagrebu, Edukacijsko-Rehabilitacijski Fakultet / University of Zagreb, Faculty of Education and Rehabilitation Sciences 2014