Full Text

Turn on search term navigation

Copyright International Institute of Political Science, Masaryk University Autumn 2013

Abstract

Podla zistení viacerých autorov (Klvacová, Bitrich 2003; Krízková 2007; Tejkalová, Láb et al. 2009) v spravodajstve ceských denníkov a týzdenníkov taktiez casto absentujú vyjadrenia príslusníkov mensín alebo cudzincov, ktorých sa správy týkajú, nie sú riadne citovaní alebo im je daný len minimálny priestor na vyjadrenie. O mensinách, cudzincoch a migrantoch sa casto píse ako o homogénnej mase alebo statistickom údaji. Hovorca býva casto nespecifikovaný a chýba odôvodnenie, na základe coho hovorí za celú komunitu, prípadne nie je uvedený zdroj a novinári vyuzívajú len kolektívne pomenovania ako Rómovia tvrdia, Rómovia chcú (Tejkalová, Láb et al. 2009). V prípade, ze sa médiá jednotlivcom venujú, býva to spravidla v negatívnych prípadoch, akými sú vyhostenia alebo zlociny (Klvanová 2007; Klvacová, Bitrich 2003). Výnimku tvoria tzv. ludské príbehy, ktoré na jednej strane môzu priblízit napríklad zivot v rómskej osade alebo problémy s hladaním práce, na druhej strane z nich niekedy recipient môze získat dojem, ze prezentovaní jedinci sú skôr výnimka, a stereotypy sú tak väcsmi upevnované nez potlácané (Klvacová, Bitrich 2003). V médiách tiez casto chýba snaha o uvedenie citatela do historického, kultúrneho alebo iného kontextu, kedy sa mensinový aktér "velmi casto stáva v clánku pasívnym a dekontextualizovaným objektom" (Krízková 2007: 18).

Hoci v scítaní ludu z roku 2011 sa prihlásilo k rómskej národnosti len 13 150 obyvatelov (Ceský statistický úrad 2011), ako poznamenali Vano a Haviarová (2002: 475), kým príslusníci ostatných etnických skupín sa obvykle hlásia k národnosti podla etnickej príslusnosti, väcsina Rómov si volí inú národnost. Napriek tomu, ze v súcasnosti neexistujú oficiálne statistické údaje o etnickom zlození obyvatelstva, na území Ceskej republiky sa velkost rómskej populácie odhaduje na 200 -tisíc az 250-tisíc (Koncept rómskej integrácie pre 2010-2013 v CR 2009; Liégeois 2008; Rada Európy 20123). Pod pojmom Róm pritom môzeme identifikovat viacero etnických skupín s rôznym historickým pôvodom a rôznymi pomenovaniami ako Róm, Cigán, Sinti, Romanicel, ale aj kocovník (tzv. "Traveller", pojem vyuzívaný najmä na území Velkej Británie). Róm je pre úcely práce definovaný ako obcan, ktorý je za Róma (alebo Cigána, atd.) oznacený v rámci novinového spravodajstva, a to bud médiami/reportérmi alebo aktérmi (citovanými zdrojmi), ktorí v správach vystupujú (napr. politické, právne, verejné autority; clenovia majoritného a minoritného obyvatelstva, atd.). Vyuzívaním pojmu nechceme podcenit rôznorodost rómskych skupín a komunít, práve naopak, pomocou analýzy chceme zistit, akými pomenovaniami je táto skupina v Ceskej republike oznacovaná v rámci mediálneho diskurzu.

Po skoncení sledovaného obdobia sa médiá v súvislosti s útokmi najviac zamerali na pokracujúce demonstrácie a velkú cast pozornosti venovali informovaniu o aktivite krajne pravicovej DSSS, ktorá rámcovala protesty ako odôvodnený hnev "obycajných ludí", ktorých práva sú potlácané neprispôsobivou mensinou. Médiá v tomto prípade prispievali k priaznivej struktúre diskurzívnych prílezistostí pre krajne pravicových aktérov. Inými slovami, spravodajský diskurz v súvislosti s rómskou mensinou bol priaznivo naklonený diskurzu, ktorý vytvára krajná pravica stavajúca na animozitách voci rôznym nepriatelom, v tomto prípade voci rómskej mensine, co následne smeruje k "potvrdeniu politického akceptovania anti-Cigánizmu" v rámci verejného diskurzu (Albert 2012: 138). Kedze vsak na úspesnost politickej strany a hnutia v presadení agendy vplývajú dalsie faktory spojené nielen s diskurzívnymi prílezitostami, ale tiez napríklad s rezonanciou vytvorených rámcov u verejnosti (Snow, Benford 1988) alebo struktúrou politických prílezitostí (Kitschelt 1995), táto oblast si vyzaduje dalsí výskum. V niektorých prípadoch, ako napríklad v Estónsku alebo Lotyssku, sa krajne pravicovým stranám nedarí aj z toho dôvodu, ze radikálnu rétoriku extrémnej pravice prebrali do istej miery mainstreamové politické strany (Auers, Kasekamp 2009). Napriek tomu, popularita krajne pravicovej DSSS pomerne výrazne stúpla v regiónoch, kde boli ich obyvatelia naklonení prijímat rasové vysvetlenia, ktoré im strana ponúkala (Cada 2012). S podobnou taktikou uspela na lokálnej úrovni do velkej miery aj Ludová strana Nase Slovensko (LSNS) v parlamentných volbách 2010 a 2012 (Kluknavská 2013) a jej líder Marian Kotleba v boji o predsednícke kreslo Vyssieho územného celku v Banskej Bystrici v regionálnych volbách 2013.

Details

Title
Neprispôsobiví Rómovia a slusná väcsina? Spravodajský diskurz po násilných udalostiach na severe Ceskej republiky 2011(1)
Author
Kluknavská, Alena; Zagibová, Lenka
Pages
300-323
Publication year
2013
Publication date
Autumn 2013
Publisher
International Institute of Political Science, Masaryk University
ISSN
12132691
e-ISSN
12127817
Source type
Scholarly Journal
Language of publication
Czech
ProQuest document ID
1518528415
Copyright
Copyright International Institute of Political Science, Masaryk University Autumn 2013