Content area
Full Text
A tanulmány az egyedülállók - a külön háztartásban egyedül élők - egy szűkebb csoportjának, az úgynevezett szingliknek az életkörülményeit, szubjektív jóllétét vizsgálja a 2016. évi mikrocenzus adatai alapján. Választ keres arra a kérdésre, hogy milyen gyakran éltek meg boldog és magányos érzelmi állapotokat, mennyire voltak elégedettek az életükkel és annak meghatározott területeivel. Célja az is, hogy a szubjektív mutatók alapján elhelyezze a szingliket a társadalomban, és rámutasson a Magyarországon belüli főbb területi különbségekre. Ismerteti továbbá, hogyan alakult a szinglik száma és népességen belüli aránya 2001 és 2016 között, valamint milyen jellemzői voltak egy „átlagos" szinglinek 2016-ban. Kutatások tapasztalatai szerint a tartós párkapcsolatban, különösen a házastársukkal élők boldogabbak, elégedettebbek az életükkel, mint a szinglik. A tanulmány célja ezért az is, hogy összehasonlítsa a szinglik mutatóit a házasságban élőkével.
Kulcsszavak: szinglik, szubjektív jóllét, mikrocenzus, boldogság, magányosság
The study examines the living conditions and subjective well-being of a smaller group of the one-person households – those who lives in separated households – the so-called „Singles" on the Basis of 2016 Microcensus. It seeks answer for that how often lived happy and lonely emotional state and how much were they satisfied with their lives and it's designated areas according to the results of the survey. Furthermore it is seeking to place singles in society based on subjective indicators show on to the differences in the main areas in Hungary. It also aims to explain how the number and proportion of Singles changed between 2001 and 2016, as well as the characteristics of an "average" single in 2016. Research has shown that in long-term relationships, especially with their spouses, they are happier, more satisfied with their lives than Singles. Therefore, the purpose of the study is to compare the values of Singles with married people.
Keywords: singles, subjective well-being, microcensus, happiness, loneliness
Bevezetés
Az 1960-as évek óta jelentősen megváltozott a családok összetétele Európában. Míg a házasságon alapuló, hagyományos családforma veszített súlyából, addig alternatív együttélési formák jelentek meg, váltak egyre elterjedtebbé, ami változatosabbá tette a családformákat. Bár az európai országok családstruktúrája között különbségek is vannak, mégis az utóbbi évtizedekben a házasságban élők száma valamennyi esetében csökkent, ugyanakkor egyre többen élnek élettársi kapcsolatban, vállalnak gyermeket házasságon kívül is. Nőtt az egyszülős és a mozaikcsaládok, valamint a látogató kapcsolatban élők aránya is...