Content area
Full Text
Petr Fiala, František Mikš: Konzervatismus dnes: politika, společnost a zdravý rozum v době nerozumu Brno: B&P Publishing, 2019. 176 s. ISBN 978-80-7485-186-5
Profesor Petr Fiala, současný předseda Občanské demokratické strany, se spolu s šéfredaktorem časopisu Kontexty Františkem Mikšem pokusili ve své knize z roku 2019 shrnout základní nosné body a politické cíle současného konzervatismu a zároveň se zamyslet nad budoucností konzervatismu v Evropě. Základem pro vznik této publikace je studie, která byla sepsána v rámci projektu "The Future of Conservatism in Europe" pro CEVRO Institut a New Direction (s. 6). Fiala je mimo svou politickou funkci v ODS a vysokoškolskou roli na Masarykově univerzitě také velmi aktivní v oblasti vydávání nových publikací. Recenzovaná monografie tak v mnoha tématech volně navazuje na jeho práce z nedávných let, jako byl Manifest čtyř: program pro přátele svobody z roku 2017, který sepsal mimo jiné právě s Františkem Mikšem, nebo na knihu Jak uvařit demokracii z roku 2018, která se zaobírala především českou politickou situací a ohrožením, kterým český demokratický systém podle Fialy v současnosti čelí.
Fialova a Mikšova nejnovější kniha je jak zamyšlením nad současným konzervatismem, tak také rozsáhlou kritikou jiných politických směrů, především pak levicově progresivistických. Právě ve vymezení konzervatismu nejen vůči současnému evropskému mainstreamovému politickému smýšlení, ale také vůči některým společenským trendům moderní doby, spočívá výrazná část obsahu této knihy. Konzervatismus je zde následně vykreslen jako možná demokratická alternativa mezi liberálním progresivismem a populismem.
Není tedy překvapením, že autoři ve své práci vystupují proti pokrokovým idejím tzv. levicových liberálů, socialistů a dalších skupin, které podle nich podrývají svými názory přirozenost člověka. To, na čem má naopak dnešní společnost stavět, jsou hodnoty představované židovsko-křesťansko-humanistickou kulturou, parlamentní demokracií a národním státem a zároveň na společenských institucích, jako jsou rodina, škola či politická strana (s. 7-13). Práce samotná je rozdělena na šest základních částí, které se postupně zaobírají definicí konzervativního realismu, pohledem konzervatismu na politiku, politické instituce a Evropskou unii. Ve druhé polovině knihy se pak autoři zaobírají spíše otázkami kultury a přirozeného jazyka či nutností politiky vedoucí k návratu k člověku a jeho místu ve světě.
Současnému světu je již v předmluvě vyčítán, jak se dá od konzervativních autorů očekávat, nedostatek úcty k tradici, zdravému rozumu a konzervativní pokoře. Zároveň autoři kritizují myšlenku, která je dle nich dnes...