Content area
Full Text
Demeter Béla személye szinte ismeretlen maradt az erdélyi magyarság kozélete és szaktudományi múltja iránt érdeklodôk es a nagyközönség elôtt. Különösen fiataljaink alig, vagy semmit sem tudnak rola, pontosan azért, mert gazdag, tudományos szempontból ma is értéket képviselo, eredményeket és szempontokat, forrásanyagot és hivatkozási alapotképezo munkássága, kozéleti tevékenysége még távolról sines feltárva. Demeter Béla ízig-vérig erdélyi magyar kozéleti szereplö volt, a magyar éidekek szolgálója, aki újságszerkesztoként, gazdasági szakemberként, társadalmi-kozosségi "háttéremberként" egyaránt kivívta az utókorelismerését. Eljött az ido, hogy ezt az adósságot legalább részben törlesszük.
Demeter Béla Somkeréken született 1910. január 6-án, 1928-1931 között az Allamtudományi (Kozigazgatási) Foiskolát végezte Bukarestben. Még foiskolás korában bátyjával, Jánossal közösen írt munkája 1930-ban jelent meg, Romania gazdasági válsága címmel (Urania nyomda, Kolozsvár). 1933-ban az Erdélyi Fiatalok folyóirat munkatársa. Elindítója a gyakorlati falukutatásnak, ô adta közre azt a 400 kérdést tartalmazó kérdoívet, amely abban az idóben, mint a falukutatás módszertana, a falukutatás fontos metodológiai kézikonyve lett. Ez a kérdoívrendszer tekintettel volt az erdélyi falu életének teljes dimenziójára, figyelembe véve a szellemieket és müvelodésieket éppúgy, mint a gazdasági és a társadalmi területeket. A Demeter Béla megalkotta kérdoívrendszer is kifejezése a harmincas évekbeli fiatai nemzedék ama érdeklôdésének, amelynek során a csoportjából többen eljutnak a Dimitrie Gusti-féle gyakorlati szociológiához, s a Gusti körül tömörült román fiatalokkal közös munkálkodással vállalták a falukutató táborokban való részvételt is.
Hogyan tanuhnányozzam a falu életét címmel részt vett faluszociológiai felmérésekben, így született meg Az erdélyi falu és a szellemi áramlatokcímukonyve. Gazdasági jellegü munkái kozé tartozik még Az Erdélyi Magyar Gazdasági Egyesület munkája a román impéríum alatt (Venczel Józseffel együtt, Budapest, 1940); Az Erdélyi Magyar Gazdasági Egyesület munkája 1941-42 (Minerva Irodalmi és Nyomdai Müintézet RT, Kolozsvár 1942).
1932-tól a Keleti...