Content area
Full Text
Abstract
The aim of this study is gain insight into basic issues of stock theory and their basic models. This study analyzes issues of inventory management through models available in Czech professional resources. The presented models are a stepping stone for more complex inventory theory models in this study. The processed study is a good guideline for companies in practice who deal with the issue even though it contains only basic models. The study includes deterministic and stochastic models (e.g. EOQ model in deterministic and stochastic form).
Key words: inventory theory, models, inventory management, deterministic model, stochastic model, supply chain
Abstrakt
Cílem této studie je proniknutí do základní problematiky teorie zásob a jejich základních modelů. Tato studie analyzuje problematiku řízení zásob prostřednictvím modelů, které jsou dostupné v českých odborných zdrojích. Modely uvedené v této studii jsou odrazovým můstkem k složitějším modelům teorie zásob. Zpracovaná studie je i přes uvedení základních modelů, které jsou charakteristické pro řízení zásob dobrým návod pro podniky v praxi, kteří danou problematiku řeší. Studie zahrnuje deterministické i stochastické modely (např. EOQ model v deterministické i stochastické podobě).
Klíčová slova: teorie zásob, modely, řízení zásob, deterministický model, stochastický model, dodavatelský řetězec
(ProQuest: ... denotes formulae omitted.)
Úvod
Již od 20. století je kladen důraz na neustálé zvyšování efektivity podnikových činností. Rozvoj metod operačního výzkumu a jejich implementace s využitím moderních informačních technologií v podniku přispívá ke snižování podnikových nákladů. Jedním ze způsobů jak docílit snížení podnikových nákladů je optimalizace logistických činností, mezi které patří teorie řízení zásob. Teorie zásob je charakteristická tvorbou kvantitativních modelů, pomocí kterých můžeme provést optimalizaci zásob v určitých podmínkách, ale i teoretickou část, z níž tvorba modelů vychází. Problémem, který se v teorii zásob řeší nejčastěji, je optimalizace nákladů spojená s náklady na držení zásob. V této situaci se vychází z analýzy poptávky po komoditách, z kterých se vybrané zásoby vyrábějí (díky tomu má problematika řízení zásob a poptávka po finálním produktu blízkou souvislost) (Bowersox, Closs 1996).
Současná situace na trhu by se dala charakterizovat jako konkurenční prostředí vycházející z častých hospodářských změn a intenzivnějším propojováním vztahů v dodavatelských řetězcích. Pojem řízení dodavatelských řetězců (Supply Chain Management) můžeme registrovat kolem poloviny 90. let 20. století. Kuncová (2005) uvádí, že řízení dodavatelských řetězců a jejich problematika je v...