Content area
Full Text
ABSTRACT:
The article contributes to the clarification of media education terminology. Media education is relatively new and theoretically unresearched cross-sectional field of mass media studies, journalism, pedagogy and other interdisciplinary sciences. In the context of selected theoretical approaches we propose definitions of basic concepts of media education while attempting their further terminological analysis. The article also explains some problem areas in the terminology in question.
KEY WORDS:
media education, terminology, media competence, media literacy, media pedagogy
Vyklad pojmov "média", "masové média"
Pokus o objasnenie odbornej pojmológie ? mediálnej vychovy sfazuje primante prierezovosf samotnej problematiky. Témotvorné pojmy predmetnej oblasti patria do pojmového aparátu a sú predmetom skúmania rôznych vednych disciplín éi odborov, predovsetkym teorie masovej komunikácie èi masmediálnych stúdií apedagogiky. V rámci teorie masovej komunikácie èi masmediálnych stúdií je zrejmé nejednoznaèné ponímanie a mnohotvárne pouzívanie bázickych pojmov ako "médium" , "masmédium" , ? rámci pedagogickej teorie najmä pojmov "vychova", "ucenie", "gramotnosf" èi "kompetencia", ktorych ozrejmenie je faziskové pre terminologicky vyklad pojmov "mediálna vychova", "mediálne kompetencie", "mediálna gramotnosf".
Pojem "médium" je mozné definovaf ? sirokom vyzname, avsak pre nase úeely je podstatné jeho vymedzenie v kontexte masmediálnych Stúdií, resp. teorie masovej komunikácie. Tu vsak narázame na nejednoznaèné ponímanie pojmov a jeho mnohotvárne pouzívanie u odborníkov.
"Médiá" vymedzuje Slovník mediálnej komunikácie ? najuzáom vyzname ako "prostriedky masovej éi mediálnej komunikácie, t. j.: médiá tlaèené, b) médiá elektronické, c) médiá nové"1. Médiá ako prostriedky masovej fcomunikácie: "majú verejny Charakter a áíria novinárske obsahy smerom k Sirokému, rozptylenému anonymnému publiku"2. Média sú pritom ponimané ako technicky prostriedok, komunikaény kanál, sociálna institúcia, organizada masovej komunikácie3. V tomto zmysle sú média oznaéované aj ako masmédiá, masové média, masovo-komunikaèné prostriedky. "Masové médiá" sú definované ako komunikaèné prostriedky, ktoré slúzia celospoloéenskej komiinikácii, teda komunikácii medzi jednym vychodiskovym bodom a blizáie neuréenym vysokym poétom cielOvych bodov (publikum, ktoré sa skladá ? vel'kého mnozstva l'udì)4.
Pojmy "médium", "masové médium", resp. "masmédium" sú vnímané a pouzívané ? teórii masovej komunikácie zvaésa ? synonymickom vyzname. Avsak pouzívame tennínu médium, ktory je áiráí ako masmédium napríklad Mistrík povazuje za zjednodusenie a skrátenie tennínu masmédiá, a teda terminologicky nepresné5. Autorvymedzuje masmédium ako spoloéensky fenomén, kym médium ako nieéo singulárne, konkrétne ahmatatel'né.6 Vzfah medzi obidvoma pojmami sa vtomto prípade chape od vseobecného ku konkrétnemu. Naopak, dal§ie teoretické prístupy ukazujú,...