Content area
Full Text
Namen prispevka:
Avtorji v prispevku proucujejo fenomen privatizacije vojaske dejavnosti in oddajanje storitev na vojaskem podrocju zasebnim izvajalcem v svetu in v Sloveniji.
Metode:
V ta namen so uporabljene kljucne kvalitativne metode, kot so analiza primarnih in sekundarnih virov, deskriptivna metoda, analiza vsebin ter studije prakticnih primerov.
Ugotovitve:
V svetu zasebna vojaska in varnostna podjetja vse bolj prevzemajo vojaske naloge, kot so usposabljanje, obvescevalna in varnostna zagotovitev, logisticna podpora in deli inzenirske zagotovitve (razminiranje), ter s tem omogocajo oborozenim silam, da se ukvarjajo s kljucnimi nalogami bojevanja. Ceprav nekatera zasebna vojaska podjetja kazejo vedno vecjo zeljo za sodelovanje v bojnih operacijah, pa trenutno se ni velikih potreb po tovrstnih storitvah. Ni dvoma, da bo v Sloveniji, podobno kot je ze v stevilnih drugih drzavah, kmalu dozorela in zazivela primerna ideja oz. pobuda za prodor zasebnega kapitala na podrocje nacionalne obrambe. Zato, da bo res uspesna bo treba pred tem izdelati strokovno neodvisno stroskovno analizo, kaj se znotraj Slovenske vojske splaca zadrzati in kaj oddati, ter analizo ponudbe, ki bo proucila kvaliteto in koristi zasebnega interesa na drugi strani. Temu pa bi morala hkrati slediti tudi politicna volja, da omogoci potrebne spremembe in dopolnitve nase zakonodaje na tem podrocju.
Omejitve/uporabnost raziskave:
V teoreticnem delu se analiza omejuje predvsem na ekonomske vidike vojaske privatizacije na sploh. Po drugi strani pa se nasa empiricna analiza omejuje na pravni in izkustveni vidik vojaske privatizacije v Sloveniji, zato ostaja odprto vprasanje stroskovne smotrnosti in ucinkovitosti tovrstnega pocetja pri nas.
Prakticna uporabnost:
Prispevek podaja pregled nad procesom vojaske privatizacije na sploh. Z analizo zakonodaje in studij primerov pa nakazuje, kaj vse je v Sloveniji se treba narediti, da bodo tudi pri nas nastale in obstale razlicne vrste zasebnih vojaskih podjetij.
Izvirnost/pomembnost prispevka:
Prispevek celovito proucuje pojav privatizacije vojaske dejavnosti in oddajanje storitev na vojaskem podrocju zunanjim izvajalcem v svetu. Hkrati poskusa podati nekoliko drugacno klasifikacijo razlicnih vrst dejavnosti, ki so podvrzene vojaski privatizaciji. Ta tako poleg zunanjega oddajanja storitev nacionalnih oborozenih sil vkljucuje tudi zunanje oddajanje storitev v mednarodnih (varnostnih) organizacijah. Prispevek, kot eden prvih, proucuje tudi pravne in izkustvene moznosti ter ovire za ustanovitev zasebnega vojaskega podjetja v Sloveniji.
UDK: 355/359(497.4)
Kljucne besede: vojaska privatizacija, zunanje oddajanje storitev na vojaskem podrocju, zasebna vojaska podjetja
Military Privatization and Slovenia
Purpose: